Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Putin’in Kısmi Seferberlik İlanından Sonra Tepkiler Büyüyor!

Rusya Başkanı Putin'in kısmi seferberlik ilanından sonra ülkelerden gelen tepkiler artmaya devam ediyor. Detaylar haberde...
Putin’in Kısmi Seferberlik İlanından Sonra Tepkiler Büyüyor!
HABER GİRİŞ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, egemenliğin korunması için kısmi seferberlik ilan etti. Putin’in bu hamlesinin ardından ülkelerden tepkiler gecikmedi.

Avrupa Komisyonu Dış Politika Sözcüsü Peter Stano, düzenlendiği basın toplantısında Rusya’nın çaresizlik içinde olduğunu söyledi. Krizin tırmandırılmaya çalışıldığını ve Putin’in barışla ilgilenmediğini belirtti.  Stano, Putin’in nükleer silah kullanımına yönelik açıklamasına değindi. Çok tehlikeli bir nükleer kumar oynadığını söyledi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’den de Putin’in bu adımına cevap gecikmedi. Dünyanın Putin’in nükleer silah kullanımına izin vereceğine inanmadığını söyledi. Tehditlerden korkulmaması gerekildiğini belirtti.

Çin Dış İşleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin ise tüm tarafların istişarelerde bulunmasının gerektiğini ve güvenlik endişelerinin ele alınması gerektiğini ifade etti.

Konuya yönelik bir açıklamada Estonya Başbakanı Kaja Kallas’tan geldi. Putin’in açıklamasının uluslararası toplumu korkutmak için olduğunu ifade etti. Ukrayna’ya yapılan yardımın önlenmek istenildiğini aktardı.

GCM Yatırım Banner

Kremlin Panikte

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, seferlik ilanını Kremlin’deki paniğin bir işareti olduğunu söyledi. Bunun Batı’ya bir savaş tehdidi olarak algılanmaması gerektiğini ekledi.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Mykhailo Podolyak, bu kararın savaşın Rusya’nın istediği gibi gitmediği için alındığını aktardı.

İngiltere Dışişleri Bakanı Gillian Keegan’dan da konuya yönelik tepki geldi. Tehditlerin ciddiye alınması gerekildiğini söyledi.

Rusya’nın Başarısızlığının Göstergesi

ABD’nin Ukrayna Büyükelçisi Ambassador Bridget A. Bring, bu durumun zayıflığa işret ettiğini söyledi. Sahte referandumlar ve seferberlik, Rusya’nın başarısızlığın göstergesi olduğunu belirtti.

Litvanya Savunma Bakanı Arvydas Anusauskas ise Rus tarafından herhangi bir provokasyonu önlemek için Litvanya ordusunun gücünü yükselttiğini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.