Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Zelenski’den Putin’e Yanıt: Nükleer Silah Açıklaması

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Putin’in sözlerine yanıt verdi ve nükleer silah kullanım ihtimalini değerlendirdi. Detaylar geliyor...
Zelenski’den Putin’e Yanıt: Nükleer Silah Açıklaması
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Sabah saatlerinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kısmı seferberlik ilan etmesi ve Batı’ya yönelik tehditvari ifadelerinin yankıları sürüyor. Putin açıklamalarında, Batı’yı hedef alarak nükleer şantajın devam etmesi halinde Rusya’nın karşılık vermekten çekinmeyeceğini belirtti.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’den bu açıklamalara yanıt geldi. Zelenski açıklamasında, dünyanın Putin’in nükleer silah kullanmasına izin vereceğine inanmadığını söyledi.

Putin’in tehditlerinden korkulmaması gerektiğini belirten Zelenski, Rusya’yı daha fazla toprak almaya teşebbüs etmeye davet edeceklerini ifade etti. Zelenski, “Putin’in bu silahları kullanacağına inanmıyorum. Dünyanın bu silahları kullanmasına izin vereceğini düşünmüyorum” diye konuştu.

Zelenski: Putin’e Taviz Veremeyiz

Zelenski açıklamasının devamında, “Yarın Putin diyebilir: Ukrayna dışında Polonya’nın bir kısmını da istiyoruz, yoksa nükleer silah kullanırız. Bu tavizleri veremeyiz.” ifadelerini kullandı.

Putin için “Birliklerinin basitçe kaçtığını görüyor.” ifadelerini kullanan Zelenski, Ukrayna’yı kendi askerlerinin kanı da dahil olmak üzere kanda boğmak istediğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

İki ülkenin liderlerinin açıklamaları, geçtiğimiz gün Ukrayna’daki ayrılıkçı bölgeler olarak bilinen Donetsk, Luhansk ve Herson’un referanduma gideceklerini açıklamalarının ardından geldi.

Bölgede Gerilim Artıyor

Seferberlik kararı, Rusya’nın İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana bir ilk olma özelliği taşıyor. Moskova’nın Şubat’taki işgalinden bu yana Ukrayna savaşının en büyük tırmanışını simgeliyor. Ukrayna, son haftalarda karşı saldırıları ile topraklarının büyük bir bölümünü geri aldı ve Rus birliklerine büyük zayiat verdi.

Zelenski, Putin’in seferberliğinin Rusya’nın savaş alanındaki başarısızlıklarına yanıt olarak geldiğini söyledi. Ukrayna lideri ayrıca, Rus işgali altındaki dört bölgesin 23-27 Eylül tarihlerinde Rusya’ya katılmak için referandum düzenleme planlarını, çoğu ülke tarafından tanınmayacak bir hamle olduğunu söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.