Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya Nükleer Tehditte Kararlı: Her Silahı Kullanırız

Putin’in başlattığı nükleer silah tehdidi gündemden düşmüyor. Rusya'nın kendisine ait olarak gördüğü toprakları korumak için nükleer silaha yöneleceği duyuruldu.
Rusya Nükleer Tehditte Kararlı: Her Silahı Kullanırız
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in dün kısmi seferberlik ilanını duyurduğu konuşmasında ima ettiği nükleer savaş ihtimali bugün tekrar gündeme geldi. Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitri Medvedev, nükleer silah kullanma ihtimallerinin söylentiden ibaret olmadığını gösteren açıklamalarda bulundu.

Rusya’nın eski devlet başkanı ve şu anki Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Medvedev, Rusya’nın kendisine ait kabul ettiği toprakları korumak için nükleer silaha yönelebileceği tehdidini tüm dünyaya duyurdu. Medvedev’in ifadesi şöyle:

“Nükleer dahil herhangi bir Rus silahı Rusya’ya ait olduğu kabul edilen toprakları savunmak için kullanılabilir. …Rusya stratejik nükleer silahlar da dahil olmak üzere her şekilde topraklarını korumaya hazır.”

Rusya’nın yönetimine geçmek isteyen bölgelerde referandumların her ne olursa olsun yapılacağı mesajını vererek, “Donbass’ta referandum yapılacak, bundan geri dönüş yok” dedi.

Konuşmasında NATO’ya da mesaj gönderen Medvedev, “Batı’nın ve genel olarak tüm NATO ülkelerinin Rusya’nın kendi yolunu seçtiğini anlaması gerekiyor” şeklinde ifadede bulundu.

GCM Yatırım Banner

Putin: Bu Bir Blöf Değil

Rusya lideri Putin, dün ülkesinde kısmi askeri seferberlik ilan ettiğini duyurmuş, Rusya’nın toprak bütünlüğünün tehdit edilmesi halinde mevcut tüm araçların kullanılacağını söyleyerek, “Bu bir blöf değil” uyarısını tüm dünyaya iletmişti.

Putin yaptığı konuşmada, asıl amaçlarının Doğu Ukrayna’daki Donbass bölgesini özgürleştirmek olduğunun altını çizmişti. Ancak kendi vatandaşları da dahil tüm dünyadan tepki görmüştü.

Avrupa Komisyonu Dış Politika Sözcüsü Peter Stano, Putin’in çok tehlikeli bir nükleer kumar oynadığı yorumunu yaparak, Rusya’nın çaresizlik içinde olduğunu ifade etmişti.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ise bu tehditlerden korkmamak gerektiğini, Putin’in nükleer silah kullanımına dünyanın izin vermeyeceğini aktarmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın