Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rus Yaptırımlarında AB’den Geri Adım: Kömür Yasağı Hafifleyecek

Rus kömürüne ambargo uygulayan AB, yaptırım yönergesini revize etti. Kömür yasağının hafifletileceği bildirildi. Detaylar haberde…
Rus Yaptırımlarında AB’den Geri Adım: Kömür Yasağı Hafifleyecek
HABER GİRİŞ

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş, kış dönemine girerken küresel gaz arzında endişeleri artırıyor. Avrupa Birliği’nin (AB) Ukrayna topraklarını ilhak ettiği için cezalandırdığı Rusya’nın enerji alanında başat konumu, Avrupa’yı alternatif yakıt kaynakları arayışına soktu.

Son gelişmelerde AB’nin yaptırım kararlarında geri adım attığı görüldü. Avrupa Birliği Komisyonu, Rusya’ya uygulanan ekonomik yaptırımlara yönelik yönergesini güncelleyerek, Rus kömürüne uygulanan yaptırımları hafifletme yoluna gitti.

Yönergenin güncellenmiş halinde, yaptırım kararlarının diğer ülkelerin gıda ve enerji güvenliğini tehdit etmesinden endişe edildiği görüldü.

Söz konusu endişeleri gidermek adına, daha önce hazırlanan yaptırım listesindeki kimi malların üçüncü ülkelere transfer edilmesine izin verildi.

Transferi sağlanacak mallar; kömür, odun, çimento, gübre, hayvan yemi ve ilgili ürünler olarak sıralandı. Transferin ise AB şirketleri vasıtasıyla ya da AB toprakları üzerinden transit geçiş yöntemiyle sağlanacağı kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Enerji Arzındaki Yaptırımlar Dengeleri Bozdu

AB, Nisan ayının başında açıkladığı 5. yaptırım paketinde Rusya’dan kömür satın alımını ve AB’ye ulaştırılmasını yasaklamıştı. Ardından Mayıs ayında Rus petrolü alımını sınırlandırmıştı.

Ancak art arda gelen yasaklar, enerji arzında dengeleri derinden sarstı. Rus gaz arzındaki kırılma, ülkeleri daha fazla kömür yakmaya itti.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) tarafından geçtiğimiz aylarda yapılan açıklamada, dünya kömür tüketiminin 2022’de artacağı, 10 yıl önceki rekor seviyelere ulaşılacağı tahmini paylaşılmıştı.

Gelinen son noktada, petrol fiyatları tarihi yükseliş gösterdi. Akaryakıt fiyatlarındaki zam haberleri gündemden düşmedi. Karbon emisyonunun azaltılması için terk edilmeye başlanan kömür kullanımı ise artış gösterdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.