Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Doğal Gaz Fiyatları Kömüre Talebi Artırırken Yeni Rekor Yakın

Dünya, küresel çapta meydana gelen birçok kriz ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından kömüre yöneliyor. Detaylar haberimizde…
Doğal Gaz Fiyatları Kömüre Talebi Artırırken Yeni Rekor Yakın
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), dünya kömür tüketiminin 2022’de artacağını, on yıl önceki rekor seviyelere ulaşabileceğini bildirdi.

Ajansın 2022 Temmuz raporu güncellemesine göre 2022’de kömür tüketimi, ekonomi ve piyasa şartları nedeniyle yüzde 0,7 artarak 8 milyar tona yükselecek. Kömüre talebin artmasının en büyük nedenleri artan doğal gaz fiyatları, ekonomik büyüme oranlarındaki düşüş ve enerji piyasalarındaki türbülans.

IEA, 2022’nin üçüncü çeyreğine ilişkin 5 Temmuz’da yayımladığı raporda, doğal gaz arzının düşeceğini ve yüksek fiyatlardan dolayı talebin önemli ölçüde azalacağını açıklamıştı.

Kömür Talebi Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Çıkabilir

IEA, 2022’de beklenen kömür talebinin, 2013’teki rekora ulaşacağını ve önümüzdeki yıl daha da artarak tüm zamanların yeni rekorunu kırabileceğini belirtiyor.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi, Çin’deki krizler ve dünya genelindeki ekonomik durgunluk, kömüre olan talebi artırıyor. Özellikle kömürü elektrik üretiminde ve endüstri alanında sıklıkla kullanan ülkeler için önemli bir talep artışı söz konusu olacak.

GCM Yatırım Banner

Aynı zamanda, kömüre olan talebin artmasıyla iklim endişelerinin de şiddetleneceği tahmin ediliyor.

Uluslararası Enerji Ajansı’nın verilerine göre 2022’nin ilk yarısında Çin’de pandemi sürecinin oldukça sancılı geçmesi, bunun neticesinde ekonomik büyümenin yavaşlaması nedeniyle kömür talebi yüzde 3 oranında düştü.

Kömür tüketiminin 2022 yılının kalanı için geçen yıl ile aynı seviyelere gelmesi bekleniyor.

Avrupa Birliği’nde Talebin Yüzde 7 Artması Bekleniyor

IEA raporuna göre Avrupa Birliği’ndeki kömür tüketiminin, 2021 yılındaki yüzde 14’lük artıştan sonra 2022’de yüzde artması bekleniyor.

Bu artışın en büyük kaynağı elektrik sektöründeki talepler. Ajansın bilgilerine göre elektrik üretim şirketleri, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle artan doğal gaz fiyatlarından dolayı çareyi kömürde görüyor.

Birçok AB ülkesi daha önce kapattıkları kömür santrallerini yeniden açıyor ve santrallerin çalışma saatlerindeki kısıtlamayı kaldırıyor. Açıklamaya göre Avrupa kömür tüketiminin sadece yüzde 5’ini oluşturuyor.

Ajans, Hindistan’ın bu yılın başından beri ciddi miktarda kömür talebi gerçekleştirdiğini ve yılın kalanı için kömür talebini yüzde 7 oranında artıracağını öngörüyor. Bu artış oranının en büyük sebebi Hindistan’daki elektrik kullanımının yaygınlaşması.

Yükselen doğal gaz fiyatları, kömürün enerji sektöründeki önemini daha da arttırdı. Uluslararası kömür fiyatları artarak Ekim 2021 ile Mayıs 2022 arasında tüm zamanların en yüksek üç zirvesine ulaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.