Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB’den Rusya’ya Yeni Yaptırım Paketi Akaryakıta Zam Getirebilir

AB'nin Rusya için duyurduğu 5. yaptırım paketi, petrol fiyatlarında yeniden hareketliliğe neden olurken akıllara zam getirdi.
AB’den Rusya’ya Yeni Yaptırım Paketi Akaryakıta Zam Getirebilir
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen dün Rusya’ya uygulanacak 5. yaptırım paketini açıkladı. Bu kapsamda Rusya’dan kömür ithalatına yılda 4 milyar Euro değerinde yasak getireceklerini duyurdu.

Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaş sonucunda peş peşe gelen yaptırımlarla birlikte petrol fiyatları tarihi yükseliş göstermişti. Bu durum akaryakıt fiyatlarına zam üstüne zam olarak yansıdı.

Şimdi ise AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in dün açıkladığı 5. yaptırım paketinin ardından yeniden petrol fiyatlarında hareketlilik başladı. Ham petrol fiyatı TSİ 14:13 sularında yüzde 1,37 oranında yükselişle 103,39 dolardan işlem görmeye başladı.

Akaryakıt fiyatlarının hesaplandığı brent petrol ise 110 doların üstünü yeniden test etti.
Brent Petrol Fiyatı Yüzde 0,65 Yükseliş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Brent tipi ham petrol fiyatı dünkü işlemlerde 104,25 dolara kadar gerilemişti. Ancak bu seviyeler uzun sürmedi ve yeniden yükseliş gözlendi. Bugünkü işlemlere 108,41 dolardan başlayan brent petrol, TSİ 12:50 sularında 110,85 dolara kadar yükseldi.

Ham petrol fiyatı 7 Mart’ta 130 doları geçerken, Brent petrol fiyatı 140 doların üstünü görmüştü. Bu zirvelerle birlikte ülkemizde benzin, motorin ve LPG fiyatları da tarihi yüksek seviyelere çıktı. Ancak kısa süreliğine gerileyen petrol fiyatlarıyla akaryakıta indirim de yapılmıştı.

GCM Yatırım Banner

2 Nisan gününde benzine 80 kuruş indirim gelirken, litresi 19 liradan satılıyor. Motorinin litre fiyatı ise 21 liranın üstünde bulunuyor.

AB Komisyonu’nun 5. yaptırım paketinde altı madde açıklandı. Bunlardan birincisi kömür ithalatına getirilecek yasak olurken, ikincisi Rusya’nın ikinci en büyük bankası olan VTB’nin de aralarında bulunduğu dört önemli bankaya tam işlem yasağı oldu. Üçüncü maddede, Rus gemilerinin ve Rusya tarafından işletilen gemilerin AB limanlarına erişimi yasaklandığı açıklandı.

5. yaptırım paketinin dördüncü adımında Rusya’nın savunmasız olduğu bölgelerde 10 milyar Euro değerinde ilave ihracat yasakları getirilirken, beşinci ayağında Rusya’nın ve oligarklarının odundan çimentoya, deniz ürünlerinden liköre kadar olan ürünlerindeki para akışını kesmek için 5,5 milyar Euro değerinde özel yeni ihracat yasakları açıklandı. Son adımda da Rus şirketlerinin AB üyesi devletlerdeki kamu alımlarına katılımına yönelik genel bir AB yasağı veya Rus kamu kurumlarına yönelik Avrupa veya ulusal tüm mali desteğin hariç tutulacağı belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.