Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rus Milletvekili: Dijital Ruble Bankaların Rolünü Azaltacak

Rus milletvekili Anatoly Aksakov, merkez bankası para birimlerinin geleneksel bankacılık sisteminin yerini alacağını söyledi.
Rus Milletvekili: Dijital Ruble Bankaların Rolünü Azaltacak
HABER GİRİŞ

Rusya milletvekili Anatoly Aksakov, merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) ve blockchain teknolojisinin muhtemelen geleneksel bankaların yerini alacağını savundu. Anatoly Aksakov, Rusya’nın parlamento mali komitesi başkanı ve büyük bir kripto para şüphecisi olarak biniyor.

Milletvekili geleneksel bankacılık sisteminin dijital rublenin benimsenmesiyle yok olacağı öngörüsünde bulundu. Akasov açıklamasında, “Bankaların rolüne gelince, blockchain’in gelişmesiyle birlikte gelecekte rollerinin azalacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Özel bankaların yeni bir kullanım alanı bulmaları gerekeceğini, dijital finansal varlıkların ve dijital rublenin altyapısına katılabileceklerini ifade eden Aksakov, hizmet ettikleri geleneksel rolün yavaş yavaş ortadan kalkacağını söyledi.

Aksakov ayrıca Rusya Merkez Bankası’nın dijital rublelerin günlük kullanımını 2.000 dolar ile sınırladığını da belirtti. Bunun nedenlerinden birisinin bankacılık sisteminin paradan ayrılması olduğunu, çünkü bankalardan insanların merkez bankası sistemine geçmek zorunda kalacağını ifade etti.

Rusya, Ağustos ayında dijita ruble için ilk denemeleri başlatırken, yerel bankalar bunun potansiyel etkileri konusunda giderek daha fazla endişe duyuyor. CBDC ve blockchain teknolojisinin giderek daha fazla benimsenmesi nedeniyle gelecekleri konusunda endişe duyanlar yalnızca Rus bankaları değil.

GCM Yatırım Banner

Geçen ay Kolombiya Merkez Bankası, ticari bankaların değer depolamaya yönelik hizmet sağlayıcı rollerini sürdürmelerine yardımcı olmak için CBDC’lere yönelik sınırlama çağrısında bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.