Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya Merkez Bankası Dijital Ruble Testlerini Genişletiyor

Rusya Merkez Bankası, gelecek haftadan itibaren dijital ruble testlerini daha geniş alanda gerçekleştireceğini belirtti.
Rusya Merkez Bankası Dijital Ruble Testlerini Genişletiyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya Merkez Bankası, önümüzdeki hafta 13 bankayla gerçek dünya testlerine başlayarak dijital ruble pilotunu genişletmeye hazır olduğunu açıkladı. Başkan Vladimir Putin, dijital ruble yasasını Temmuz ayında imzalarken, merkez bankasının CBDC pilotu bir süredir hazırlık aşamasındaydı.

Ukrayna’nın işgalinin ardından ABD ve Avrupa tarafından ağır bir şekilde yaptırım uygulanan Rusya, dijital rubleyi mali kısıtlamaları aşmanın bir yolu olarak görüyor. Duyuruda, “Gerçek dijital ruble ile pilot operasyonların başlatılması, projenin en önemli aşamasıdır.” ifadeleri yer aldı.

Rusya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Olga Skorobogatova yaptığı açıklamada, vatandaşların ve işletmelerin merkez bankası dijital para birimini 2025’ten itibaren kendi istekleriyle kullanabilmeleri gerektiğini söyledi.

Duyuruya göre testler 13 banka ve sınırlı bir müşteri çevresi üzerinden gerçekleştirilecek. Testin ilk aşamaları, dijital cüzdanlara, vatandaşlar arasındaki transferlere, QR kodlarını kullanarak mal ve hizmet alımlarına ve basit otomatik ödemelere odaklanacak.

Katılımcılar, Rusya’nın 11 şehrinde bulunan 30 perakende satış noktasında dijital ruble ile ödeme yapabilecek. Bu yılın sonuna kadar pilot katılımcı listesi hem vatandaşları hem de şirketleri içerecek şekilde genişletilecek.

GCM Yatırım Banner

Gelecek yıl, dinamik bir QR kodu kullanan bir ödeme senaryosunun, tüzel kişiler arasındaki transferlerle doldurulması planlanıyor. Ayrıca, basit otomatik ödemeler için şablonların genişletileceği belirtildi. Dijital para birimlerinin benimsenmesi her geçen gün artıyor.

Çin, Hong Kong, Hindistan’ın aralarında olduğu pek çok ülkenin merkez bankası, kendi dijital para birimleri üzerinde testler gerçekleştiriyor. Bu yılın başında Visa CEO’su Al Kelly, CBDC’lerin geleceğinin parlak olduğunu söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın