Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya Devlet Başkanı Putin Dijital Ruble Yasasını İmzaladı

Rusya Devlet Başkanı Putin, ülkede dijital rublenin yürürlüğe girmesini ve kullanımına yönelik elektronik platform kurulmasını kapsayan yasayı imzaladı. İşte detaylar;
Rusya Devlet Başkanı Putin Dijital Ruble Yasasını İmzaladı
HABER GİRİŞ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bugün ülkeye dijital rublenin getirilmesi ve buna karşılık gelen bir elektronik platformun oluşturulmasına ilişkin yasayı imzaladı. Rus haber ajansı Tass belgenin, yasal bilgilerin resmi portalında yayımlandığını kaydetti.

Söz konusu hareketin, mevcut para biçimleriyle birlikte verilecek olan Rus ulusal para biriminin ek bir biçimini ifade ettiği bildirildi. Böylece Rus rublesinin üç biçimi olacağına işaret edilerek, “Nakit, gayri nakdi ve dijital.” şeklinde sıralandı.

Rusya Merkez Bankası Platformun İşletmecisi Olacak

Özel bir bilgi sistemi olan dijital ruble platformunun kullanılarak yeni parasal formatla işlem yapmanın mümkün olacağı bildirildi. Putin’in imzaladığı yasaya göre Rusya Merkez Bankası’nın platformun işletmecisi olacağı söylendi.

Dijital rublenin ödemeler ve transferler için bir araç olarak kullanılacağının altı çizildi. İmzalanan kanuna göre dijital ruble kullanarak bir banka hesabı açma veya dijital ruble ile kredi alma imkanının olmadığı vurgulandı.

Habere konu olan yasaya göre dijital ruble platformunun operatörü veya katılımcısı olmayan tüm kişilerin reklamlarda “dijital ruble platformu” ibaresini veya türev kelime ve ifadeleri kullanmalarına izin verilmeyeceği belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Dijital Ruble Mirası

Belgenin vasiyete dayalı tasarruflar dahil dijital ruble haklarının miras bırakılmasına olanak sağladığı bildirildi. Bu tür emirlerin verilmesine ilişkin prosedürün Rusya Bankası ile anlaşarak Rus hükümeti tarafından belirleneceği ifade edildi.

Tüm bunlara ek olarak mirasçılara, cenazesini organize etmeleri için vasiyetçinin hesabından dijital ruble alma fırsatı vereceği söylendi.

Vasiyetçinin hesabında dijital ruble olduğu durumda Rusya Bankası’nın noter emriyle ilgili masrafları ödemesi için bunları mirasçıya vermekle yükümlü olacağı paylaşıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın