Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dijital Ruble Pilot Uygulamanın Ardından Kullanıma Hazır

Rusya Merkez Bankası Başkanı Nabiullina bugün yaptığı açıklama ile dijital rublenin pilot kullanımının başlatılmasına hazırla olunduğuna işaret etti.
Dijital Ruble Pilot Uygulamanın Ardından Kullanıma Hazır
HABER GİRİŞ

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, Rus milletvekilleriyle gerçekleştirdiği toplantıda açıklamalarda bulundu. Nabiullina, Rusya’nın Batılı ülkelerce dondurulan rezervlerini geri alabilmek için sürdürülen çalışmalara ilişkin detaylar verdi.

Dijital rublenin deneme sürecinden sonra kullanıma sunulacağını söyleyen Nabiullina, dijital rublenin pilot kullanımının başlatılmasına hazır olduğunu bildirdi. Pilot uygulamanın ardındansa dijital rublenin herkesin kullanımına sunulacağını aktardı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in imzaladığı kararnameyle dost olmayan ülkelerin Rusya’dan para çekmelerini kısıtlandığını hatırlatan Nabiullina, bunun bir misilleme tedbiri olduğunu vurguladı.

Bahsi geçen konunun, rezervlerin Rusya’ya geri verilmesi ile müzakere pozisyonu oluşturduğunu dile getirdi.

Rusya, Yaptırıma Tabi Olmayan Varlıklardan Bir Hava Yastığına Sahip

Rusya’nın rezervlerini yaptırıma tabi olmayan varlıkları kullanarak tekrar oluşturmaya başladığını ileten Nabiullina, “Artık oldukça soğukkanlı hissediyoruz. Çünkü ülkemiz yaptırımlara tabi olmayan varlıklardan oluşan bir hava yastığına sahip.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Anadolu Ajansı (AA) haberinde, Nabiullina’nın dijital rubleyle ilgili gelişmelere ilişkin değerlendirmelerine de yer verdi. Nabiullina, dijital rublenin pilot kullanımını başlatmaya hazır olduklarını açıkladı.

Dijital rubleyle şu anda da çeşitli işlemlerin yapıldığını ifade eden Nabiullina, reel parayla işlemlerin yürütüldüğünü ancak şu an için küçük miktarlarla ve az sayıda müşteriyle yapıldığının bilgisini verdi. Pilot uygulamanın ardından dijital rublenin herkese sunulacağını belirtti.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın