Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Roubini ABD Ekonomisi için İki Seçenek Sundu

Önde gelen ekonomist, ABD'nin Temmuz enflasyonunun ardından yaptığı değerlendirmelerle gündeme geldi. Uzmana göre ABD için iki farklı seçenek var...
Roubini ABD Ekonomisi için İki Seçenek Sundu
HABER GİRİŞ

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu geçtiğimiz günlerde Temmuz ayı enflasyon verilerini açıkladı. Bunun ardından ekonomistlerden ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz oranlarını ne kadar artıracağına dair yorumlar gelmeye başladı.

Konuyla ilgili bir değerlendirme de Uluslararası Para Fonu (IMF) Danışmanı Nouriel Roubini’den geldi. Amerika’nın iki seçeneği olduğunu belirtti. Bunları, ekonomide sert bir iniş veya sürekli yükselen seviyede enflasyon olarak açıkladı.

Fed’in enflasyonu yüzde 2 oranlarına düşürebilmesi için faiz oranını yüzde 5’in üzerine çıkarması gerektiğini savundu. Bu durum gerçekleşirse enflasyon beklentilerinin boşa çıkacağını, gerçekleşmezse sert bir inişin olacağını belirtti. He iki durumda da enflasyonun kontrolden çıkabileceğinin altını çizdi.

Roubini, faizin bu yıl sonunda yaklaşık yüzde 3,375, 2023 sonunda yaklaşık yüzde 3,8 olmasının beklendiği gösteren tahminlere atıfla bunun yeterince şahin bir politika olmadığını belirtti.

Fed’in gelecek yıl faiz oranlarını düşürmesinin mümkün olmadığını ve piyasaların pivot beklediğini ifade etti. Ekonomide derin ve sancılı bir durgunluğun olabileceğine işaret etti.

GCM Yatırım Banner

Önemli Olan Enflasyonun Ne Kadar Hızlı Düşeceği

Haziran’da enflasyon yüzde 9,1 oranına yükselerek 41 yılın zirvesini gördü. Temmuz’da ise rekordan gerileyerek yüzde 8,5 oldu.

Enflasyon oranının gerilemesine değinen Roubini, Temmuz’da beklenenden fazla yavaşladığını ve yatırımcıların faiz oranlarında agresif bir şekilde artış beklediğini paylaştı. Bazı piyasa gözlemcileri bu verileri enflasyonun zirveye ulaşması olarak yorumladı.

Nouriel Roubini, bu noktada “Önemli olan, ne kadar hızlı düşeceği?” ifadeleriyle görüş bildirdi.

Merkez bankasının politika tarafında negatif reel faizler nedeniyle para politikasının enflasyonu yüzde 2’ye düşürecek kadar sıkı olmadığını vurguladı. Sadece Amerika’da değil dünyada hala ciddi bir enflasyon ortamı olduğuna değindi.

Yetkililerden Faiz Artışı Sinyali Geldi

Temmuz ayı enflasyon verileri açıklanmadan önce Fed yetkililerinden konuyla ilgili değerlendirme geldi.

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, Fed’in enflasyonu kontrol altına almadan önce daha yapacak çok işi olduğunu söyledi. Yüksek faiz oranlarında artışın sinyalini verdi.

Louis Federal Rezerv Başkanı James Bullard ise merkez bankasının enflasyonun düştüğüne dair ikna edici kanıtları görene kadar faiz oranlarını artırmaya devam edeceğini aktardı. Bu yıl faiz oranlarında 1,5 puan civarında artış beklediğini belirtti.

En son açıklanan verilerden sonra Medley Global Advisors’ta küresel makro strateji genel müdürü Ben Emons, sayıların halen yukarı yönlü baskı gösterdiğini belirtti. Fed’in 75 baz puanlık faiz artırımını masada tutacağını ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.