Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fed Enflasyonda Düşüşün Devamı için Faiz Politikasını Sürdürecek

ABD’de enflasyonun gerileme belirtisi göstermesine rağmen, Fed’in faiz artırımlarını sürdürmesi bekleniyor.
Fed Enflasyonda Düşüşün Devamı için Faiz Politikasını Sürdürecek
HABER GİRİŞ

Piyasa stratejistleri, bu hafta ABD’de enflasyonun gevşeyebileceğine dair olumlu işaretlere görülmesine rağmen, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) şahin faiz artırımlarına devam etmesini bekliyor.

Geçtiğimiz günlerde ABD tüketici fiyat endeksinin Temmuz ayında yüzde 8,5 artış gösterdiği açıklandı. Beklentiler yüzde 8,7’lik bir artış olacağı yönündeydi ve enflasyon tahminlerden daha fazla geriledi.

Bu veriyi bir gün sonra üretici fiyat endeksindeki 0,5’lik düşüş takip etti. ÜFE’deki beklenti ise 0,2 seviyesindeydi. Hem TÜFE hem de ÜFE’nin yumuşamasıyla birlikte piyasalar Fed’in faiz artırımı beklentilerini yumuşatmaya başladı.

Fed’in İşi Bitmedi

Medley Global Advisors’ta küresel makro strateji genel müdürü Ben Emons, yine de olumlu verilerin Fed için görevin tamamlandığı anlamına gelmediğini söyledi. Emons sayıların halen yukarı yönlü baskı gösterdiğini belirterek, Fed’in 75 baz puanlık faiz artırımını masada tutacağını söyledi.

Piyasa stratejisti, “Fed fon vadeli işlemleri ve euro-dolar vadeli işlemlerine ilişkin fiyatlandırmanın, 75 baz puanlık faiz artırımına daha çok yaklaştığımızı gösteriyor.Bence bunun nedeni Fed konuşmacılarının bize enflasyona kayıtsız kalmayacaklarını söylemesi.” değerlendirmesini yaptı.

GCM Yatırım Banner

Geçen hafta, St. Louis Federal Rezerv Başkanı James Bullard, merkez bankasının enflasyonun düştüğüne dair ikna edici kanıtlar görene kadar faiz oranlarını artırmaya devam edeceğini söylemişti.

Bu açıklama, bölge başkanları Cleveland’dan Loretta Mester, Chicago’dan Charles Evans ve San Francisco’dan Mary Daly dahil olmak üzere diğer Fed konuşmacılarıyla paralel çizgide.

Tüm yetkililer son zamanlarda enflasyon mücadelesinin bitmekten çok uzak olduğunu ve daha fazla para politikası sıkılaştırmasına ihtiyaç duyulacağını belirttiler.

Faiz Artırımlarının Devamı Bekleniyor

Fed hem Haziran hem de Temmuz aylarında gösterge oranını 0,75 yüzde puanı artırdı. Bu, merkez bankasının fon oranını 1992’den bu yana en büyük arka arkaya artışlar oldu.

Crossmark Global Investments’ın baş piyasa stratejisti Victoria Fernandez, mevcut veriler göz önüne alındığında Fed’in frene basmaya ve faiz artırımlarına yaklaşmaya yakın olmadığını söyledi.

Fernandez, ücret ve kira baskıları gibi enflasyonun daha sert kısımlarının hala yüksek olduğunun altını çizdi. Bunların enerji, petrol ve benzin bileşenleri ile aynı oranda düşmediğine dikkat çekti. Eylül ayındaki TÜFE raporunda yer alan enflasyon verilerinin piyasalar için kilit noktası olacağını sözlerine ekledi.

Fernandez, “Bunlar bize gerçekten bir platoya sahip olduğumuzu veya düşüş eğilimine başladığımızı gösterirse, o zaman Fed’in belki 50 baz puana geri dönebileceğini düşünüyorum.” diye konuştu.

Yatırımcılar, Fed Başkanı Jerome Powell’dan Eylül ayında yapılacak bir sonraki toplantısında Fed’in neler yapabileceği konusunda rehberlik bekleyecekler.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.