Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Verileri Şaşırtıyor: ÜFE 2 Yıl Sonra Temmuz’da Düştü

ABD’nin Temmuz ayı ÜFE verileri açıklandı. Artış beklentilerinin aksine üretici enflasyonunda pandemiden bu yana ilk kez düşüş görüldü. Ayrıntılar haberde;
ABD Verileri Şaşırtıyor: ÜFE 2 Yıl Sonra Temmuz’da Düştü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD İşçi İstatistikleri Bürosu (Bureau of Labor Statistics), Temmuz 2022 dönemi üretici fiyat endeksi (ÜFE) verilerini açıkladı.

ABD’nin Temmuz ayı ÜFE verisi şaşkınlık yarattı. Pandemiden beri yüksek seyreden üretici fiyatları, uzun süre sonra ilk kez düştü.

Üretici fiyatları, Temmuz’da bir önceki aya göre yüzde 0,5 düştü. Bu oranın aksine, ekonomistler 0,2 artış bekliyordu. ÜFE, Haziran ayı verisinde yüzde 1,0, Mayıs ayında ise yüzde 0,8 artmıştı.

Üretici enflasyonu yıllık bazda ise yüzde 9,8’e geriledi. Bu oran, Ekim ayından bu yana en düşük seviye olarak kayda geçti. ÜFE için yıllık değişim beklentileri yüzde 10,4 olmuştu.

Benzin Fiyatları Etkiledi

İki yıl aradan sonra üretici fiyatlarında yaşanan düşüşün, büyük oranda benzin fiyatlarındaki yüzde 16,7’lik gerilemeden kaynaklandığı aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

Benzin fiyatlarına ek olarak Temmuz’da mazot, gaz yakıtlar, yağlı tohumlar, demir-çelik hurdası ve tahıl fiyatlarında da düşüş görüldü.

Ancak yakıt ve madeni yağ perakendeciliğindeki yüzde 12,3 ve nakliye ve depolama hizmetlerindeki yüzde 0,4 oranında artış nedeniyle hizmet maliyetinde yüzde 0,1’lik artış kaydedildi.

TÜFE de Beklentilerden Farklı Gelmişti

ABD’de üretici enflasyonunun yanı sıra tüketici enflasyonu da beklentilerden farklı gelmişti.

Dün açıklanan raporda, ABD’nin tüketici fiyat endeksi (TÜFE), Haziran’da yüzde 9’u aşarak 40 yıllık zirveyi görmesinin ardından Temmuz’da yüzde 8,5’e geriledi.

Beklentilerin altında kalan Temmuz enflasyonu için ekonomistlerin tahmini yüzde 8,7 olmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın