Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fed/Bullard: Enflasyon Düşene Kadar Faiz Artırımları Sürecek

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, bu yıl faiz oranlarında 1,5 puan kadar daha artış beklediğini ifade etti.
Fed/Bullard: Enflasyon Düşene Kadar Faiz Artırımları Sürecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD’de enflasyonun tarihi seviyelere çıkması sonrası, Fed yetkililerinden değerlendirmeler gelmeye devam ediyor.

Louis Federal Rezerv Başkanı James Bullard, merkez bankasının enflasyonun düştüğüne dair ikna edici kanıtlar görene kadar faiz oranlarını artırmaya devam edeceğini söyledi.

Bullard, Fed’in 1980′lerin başından bu yana en yüksek enflasyon seviyeleriyle savaşmaya devam etmesi nedeniyle bu yıl faiz oranlarında 1,5 puan civarında daha artış beklediğini belirtti.

Bullard’dan Faiz Sinyali

Fed yetkilisi açıklamasında, “Enflasyonun daha da aşağı indiğini görmemiz gerektiğine dair kanıt elde etmek için muhtemelen daha uzun süre daha faizleri artırmamız gerekecek.” diye konuştu.

Devam eden oran artışları mesajı, bölge başkanları Cleveland’dan Loretta Mester, Chicago’dan Charles Evans ve San Francisco’dan Mary Daly de dahil olmak üzere bu hafta diğer Fed konuşmacılarıyla aynı çizgide duruyor.

GCM Yatırım Banner

Diğer Fed üyeleri de enflasyon mücadelesinin bitmekten çok uzak olduğunu ve daha fazla para politikası sıkılaştırmasına ihtiyaç duyulacağını söylemişti. San Francisco Fed Başkanı Mary Daly enflasyonu kontrol etmek için yapacak çok işleri olduğunu belirtmişti.

Açıklamalar, Fed’in geçen hafta gösterge borçlanma faizinde art arda ikinci bir 75 baz puanlık artış gerçekleştirmesinin ardından geldi. ABD’de enflasyon Temmuz ayında yüzde 9.1 olarak açıklandı ve 41 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Bu veriye atıfta bulunan Bullard, “İşimizi yapıyormuşuz gibi hissedebilmemiz için önce, çekirdek enflasyonun tamamen düştüğüne dair ikna edici kanıtlar görmemiz gerekecek.” açıklamasını yaptı.

Bullard: Ekonomi Resesyonda Değil

Fed yetkilisi faiz artırımlarına rağmen, ekonominin resesyonda olduğunu düşünmediğini söyledi. Şu anda resesyonda olmadıklarını belirten Bullard, iki çeyrek üst üste negatif GSYİH büyümesine rağmen bir durgunluk olduğunu söylemenin zor olduğunu ifade etti.

Geçtiğimiz günlerde ABD’de gayri safi yurt içi hasılası yılın ikinci çeyreğinde negatif olarak yüzde 0,9 olarak açıklanmıştı. İki çeyrek üst üste negatif büyüme açıklanması, ekonominin teknik olarak resesyona girmesi şeklinde yorumlanıyor.

Bullard yılın ikinci yarısında, iş kazanımlarının makul derecede güçlü bir büyüme görmesi gerektiğini sözlerine ekledi. Dow Jones tahminlerine göre Temmuz ayı tarım dışı istihdam artışının 258.000 olması bekleniyor.

Piyasalar Eylül ayında Fed’den yarım puanlık bir faiz artırımı daha fiyatlıyor. Ancak art arda üçüncü bir 75 baz puanlık hareket şansı artıyor. Daha sonra piyasa, Kasım ve Aralık aylarında gelecekteki artışlar bekliyor.

Bu da gösterge federal fon oranını yıl sonuna kadar Bullard’ın hedefinin altında yüzde 3,25-3,5 aralığına çekiyor. Bullard, “Verileri çok dikkatli bir şekilde takip edeceğiz ve sanırım doğru olanı yapacağız.” diyerek sözlerini tamamladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.