Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fed/Daly: Enflasyonu Kontrol Etmek için Yapacak Çok İşimiz Var

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, enflasyonda gelinen son duruma dair açıklamalarda bulundu. Ayrıntılar geliyor...
Fed/Daly: Enflasyonu Kontrol Etmek için Yapacak Çok İşimiz Var
HABER GİRİŞ

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, Fed’in enflasyonu kontrol altına almadan önce daha yapacak çok işi olduğunu ve bunun daha yüksek faiz oranları anlamına geldiğini söyledi.

Bir röportajda konuşan Daly, “İnsanlar hala ödedikleri yüksek fiyatlar ve artan fiyatlar ile mücadele ediyor. Altı ay önce kolayca ödediklerini bu hafta karşılayamayan insan sayısı, işimizin bitmekten çok uzak olduğumuzu gösteriyor.” diye konuştu.

Merkez bankası bu yıl şimdiye kadar gösterge faiz oranını dört kez artırarak toplamda 2,25 puana ulaştı. Faiz artırımları son 41 yılınen yükseği olan yüzde 9,1′lik yıllık enflasyona yanıt olarak geldi.

Fed, Haziran ayında yaptığı gibi, Temmuz ayında da fon faizini 0,75 puan artırdı. Bu, merkez bankasının 1990′ların başında temel para politikası aracı olarak fon oranını kullanmaya başlamasından bu yana en büyük arka arkaya artış oldu.

Daly: İyi Bir Başlangıç Yaptık

Daly, kimsenin bu büyük hamleleri Fed’in faiz artırımlarını azalttığının bir göstergesi olarak algılamaması gerektiğini söyledi. İlerlemeyi değerlendirirken iyi bir başlangıç ​​yaptıklarını ve gelinen noktadan memnun olduğunu belirtti.

GCM Yatırım Banner

Vadeli işlem fiyatlandırması, CME Group verilerine göre, piyasalar Fed’in faiz oranlarını Eylül ayında 0,5 puan daha artırmasını ve yıl sonuna kadar yarım puan daha ekleyerek, fon oranını yüzde 3,25-3,5 aralığına çıkarmasın bekliyor. Beklenti politika sıkılaştırması nedeniyle ekonomi yavaşlarken, Fed’in önümüzdeki yaza kadar faizleri yeniden indirmeye başlayacağı yönünde.

Daly bu fikre dair açıklamasında, “Bu benim için bir bilmece. Bunu verilerde nerede bulduklarını bilmiyorum. Bana göre, bu benim bakış açım olmazdı.” ifadelerini kullandı.

Chicago Fed Başkanı Charles Evans da, Fed’in enflasyonun düştüğünü görene kadar ayağını frende tutacağını söyledi. Politika yapıcıların Eylül ayında yapacakları bir sonraki toplantıda faiz oranlarını yarım puan artırmalarını beklerken, daha büyük bir hamle için kapıyı açık bıraktı.

Evans 50 baz puanın makul bir karar olacağını belirterek, bunun 75 baz pan da olabileceğini ifade etti. Daha fazlasının isteneceğine dair şüpheli olduğunu söyledi. Fed bir sonraki toplantısını 20-21 Eylül tarihlerinde gerçekleştirecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.