Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rapor Açıklandı! Sanayi Üretimi 2023’ü Artışla Kapattı

TÜİK, 2023'ün Aralık ayına ilişkin ekonominin önemli göstergeleri arasında yer alan sanayi üretim endeksi raporunu açıkladı. İşte raporun detayları..
Rapor Açıklandı! Sanayi Üretimi 2023’ü Artışla Kapattı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ülkenin genel refahı üzerinde önemli bir etkiye sahip olan sanayi üretimine ilişkin rapor yayımlandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2023’ün son sanayi üretim endeksi raporunu açıkladı. Kasım’da aylık bazda düşüş gösteren sanayi üretimi, Aralık’ta hem aylık bazda hem de yıllık bazda artış gösterdi.

Rapora göre sanayi üretimi yıllık bazda yüzde 1,6, aylık bazda yüzde 2,4 arttı.

Kasım ayındaki raporda sanayi üretim endeksi yıllık bazda yüzde 0,2 oranında artış göstermişti.

Sanayi Üretim Endeksi Yıllık Aylık Değişimleri
Kaynak: TÜİK

Sanayinin alt sektörleri söz konusu dönemde yıllık bazda incelendiğinde madencilik ve taş ocakçılığı sektörü yüzde 1,2 azaldı. İmalat sanayi sektörü endeksi yüzde 2,1 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 4,5 arttı.

Madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi aylık bazda yüzde 0,7 azaldı. İmalat sektörü endeksi yüzde 2,9 arttı. Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 0,1 azaldı.

GCM Yatırım Banner

Verilere göre yıllık bazda en büyük düşüş yüzde 2,8 ile düşük teknoloji alanında geçekleşti. Aylık bazda yüksek teknoloji alanında yüzde 10 artış saptandı. Ayını alanda yıllık bazda yüzde 14,3’lük artış gerçekleşti.

 

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın