Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Raimondo Çin’i Uyardı: ABD’li Şirketlerin Sabrı Tükeniyor

Geçen hafta Çin'e ziyarette bulunan ABD Ticaret Bakanı Raimondo, Çin'e uyarıda bulunarak bu ülkede iş yapan Amerikan şirketlerinin sabrının tükendiğine işaret etti.
Raimondo Çin’i Uyardı: ABD’li Şirketlerin Sabrı Tükeniyor
HABER GİRİŞ

ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo bugün yayımlanan röportajında Çin’i, ABD iş dünyasının sabrının zayıfladığını söyleyerek uyarıda bulundu. Raimondo açıklamasında, Amerikan şirketlerin öngörülebilir bir ortam ve eşit şartlara sahip bir oyun alanı hak ettiğine işaret etti.

Dünyanın en büyük iki ekonomisi, eskiden birbirlerinin en büyük ticaret ortaklarıydı. Şu anda ise ABD komşuları Kanada ve Meksika ile daha fazla ticaret yapıyor. Çin ise Güneydoğu Asya ile daha fazla ticaret yapıyor.

Raimondo geçen haftaki dört günlük Çin ziyaretinde çeşitli temaslarda bulundu. ABD’li işletmeler arasında Çin ile ilişkilerin yürümesi konusunda güçlü bir istek olduğunu vurguladı.

ABD İş Dünyası Eşit Bir Oyun Alanına İhtiyaç Duyuyor

Çin hükümetinin bazı eylemlerinin olumlu olduğunu söyleyerek, buna karşılık sahadaki durumun bu retoriğe uyması gerektiğinin çizdi.

Çin’in işleri zorlaştırdığına dikkat çeken Raimondo, “Çin’e bunu yapmamız gerektiği konusunda çok açıktım; Amerikan iş dünyasının sabrı tükeniyor. Öngörülebilir bir ortama ve eşit bir oyun alanına ihtiyaç duyuyorlar ve bunu hak ediyorlar.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Raimonda ifadelerinin Çin tarafından dikkate alınmasını umduğunu belirterek, böylece iki ülkenin istikrarlı büyüyen bir ticari ilişkiye sahip olabileceğini savundu.

Çin’in Emlak Sektörü Önemli Zorluklarla Karşı Karşıya

ABD firmalarının yeni zorluklarla karşı karşıya olduğuna işaret etti. Bunların arasında açıklanamayan büyük para cezalarının, işletmelere yapılan baskınların ve karşı casusluk yasasında yapılan değişikliklerin olduğunu bildirdi.

Reuters haberinde Raimonda’nın Çin ekonomisinin yavaşladığını dile getirdiğini belirterek, ülkenin emlak sektöründe gerçekten önemli zorluklarla karşı karşıya olduğuna dikkat çekti.

Çin ekonomisinin daha şeffaf ve pazar odaklı olduğunda daha iyi performans gösterdiğini savunarak, “Kapandıkları ve düzenlemeleri uygulama biçimleri daha keyfi hale geldikçe, ekonomi oldukça zor durumda.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.