Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’li Bakan Çin’le İyi İlişkilerin Şartını Açıkladı

ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo, firmalarının Çin’e yatırım yapmak istediğini söylerken gerekli olan koşullara değindi.
ABD’li Bakan Çin’le İyi İlişkilerin Şartını Açıkladı
HABER GİRİŞ

ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo, Çin’in başkenti Pekin’de Çin Başbakanı Li Qiang ile görüşme gerçekleştirdi. Bu görüşme sonrasında ABD’nin iklim değişikliği ve yapay zeka gibi sorunları çözmek için Çin ile birlikte çalışmak istediğini dile getirdi.

Daha önce Çin’in yatırım yapılamaz olduğu yönünde yorum yapan Raimondo, Çarşamba günkü yeni açıklamasında ise Amerikan firmalarının Çin’de iş yapma arzusu içinde olduklarını ve Çinli yetkililerle pazar erişimi konusunda daha fazla işbirliği yapmayı istediklerini belirtti.

Pekin ve Şangay’a yaptığı dört günlük ziyaretin sonucunda önümüzdeki birkaç ay içinde bazı sonuçlar görmeyi umduğunu ifade etti.

ABD’li işletmeler arasında ilişkinin yürümesi konusunda güçlü bir istek olduğunu ancak Çin hükümetinin bazı eylemlerinin olumlu olmasına rağmen sahadaki durumun retoriğe uyması gerektiğinin altını çizdi.

“ABD’li işletmeler burada iş yapmak istiyor ancak öngörülebilir bir düzenleyici ortama ihtiyaçları var.” diyen bakan, yapılacak çok iş olduğunu dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

ABD ve Çin dünyanın en büyük iki ekonomisine sahip ve sürekli rekabet içinde olan iki dev güç. İlişkilerin genellikle bozuk olduğu, özellikle ticaret konusunda çeşitli yaptırımların gündemden düşmediği herkesin bildiği bir gerçek.

Ticaret Bakanı Raimondo ise iki süper güç arasındaki sürtüşmenin kontrolden çıkabileceği endişesinin ortasında, özellikle ekonomi ve savunma alanlarında iletişimi güçlendirmek amacıyla Çin’i ziyaret eden bir yetkili olarak son günlerin en çok konuşulan ismi oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın