Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Ticaret Bakanı Çin ile İş Birliği Çağrısında Bulundu

ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo, Pekin’deki toplantıda, Çin ile beraber çalışmak istediklerini söyledi. Detaylar haberde…
ABD Ticaret Bakanı Çin ile İş Birliği Çağrısında Bulundu
HABER GİRİŞ

ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo, başkent Pekin’de düzenlenen toplantıda Çin Başbakanı Li Qiang’a, ABD’nin iklim değişikliği ve yapay zeka gibi sorunları çözmek için Çin ile birlikte çalışmak istediğini söyledi.

Raimondo, iki süper güç arasındaki sürtüşmenin kontrolden çıkabileceği endişelerinin ortasında, ekonomi ve savunma alanlarında iletişimi güçlendirmek amacıyla Çin’i ziyaret eden son Biden yönetimi yetkilisi oldu.

Raimondo, “İklim değişikliği, yapay zeka, fentanil krizi gibi küresel kaygı uyandıran başka alanlar da var. Burada iki küresel güç olarak sizinle birlikte tüm insanlık için doğru olanı yapmak üzere çalışmak istiyoruz.” açıklamasında bulundu.

Li ise sağlam ekonomik ilişkiler ve ticari işbirliğinin sadece kendi ülkelerine değil, tüm dünyaya faydalı olacağını söyledi.

Raimondo, Çin’in ekonomi şefi He Lifeng’e ABD’nin rakibinden ayrılmaya çalışmadığını belirterek, “Ulusal güvenliğimizi koruma konusunda asla taviz vermeyecek olsak da, hiçbir zaman Çin ekonomisini ayrıştırmaya veya geri tutmaya çalışmayacağımızı açıkça belirtmek isterim” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

Trump Ağır Yaptırımlar Uygulamıştı

Eski ABD Başkanı Donald Trump, Çin’in ABD fikri mülkiyetini kötüye kullandığını ve şirketleri iş yapmak için hassas teknolojiyi aktarmaya zorladığını ortaya çıkaran bir soruşturmanın ardından, 2018 ve 2019’da Çin’de yönelik yaklaşık 370 milyar dolar değerindeki binlerce mala ithalat vergisi uyguladı.

Raimondo ve Turizm Bakanı Hu Hepin, Hönümüzdeki yılın ilk yarısında Çin’de 14. Çin-ABD Turizm Liderliği Zirvesi’nin düzenlenmesi konusunda anlaştılar. Ticaret Bakanlığı, iki ülke arasındaki turizm iş birliğini canlandırmayı ve geliştirmeyi amaçladığını söyledi. Bu tür zirvelerin sonuncusu 2019’da Seattle’da yapıldı.

Raimondo, Çin’in 2019 seviyelerinin görülmesi halinde bunun ABD ekonomisine 30 milyar dolar ve 50.000 istihdam ekleyeceğini söyledi. Çin cephesi ise görüşmelerin mantıklı, samimi ve yapıcı bir iletişim içerdiğini açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.