Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Ticaret Bakanı Raimondo’dan Kritik Çin Ziyareti

ABD Ticaret Bakanı Raimondo, Çin'deki görüşmelerinde iki ülke arasındaki ticaret ve turizm bağlarını güçlendirmek istiyor. Detaylar haberin içerisinde;
ABD Ticaret Bakanı Raimondo’dan Kritik Çin Ziyareti
HABER GİRİŞ

ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ticari bağları güçlendirme hedefiyle bugün Çin’e gitti. Amerikan ulusal güvenlik ticari önlemlerinin tartışmaya kapalı olduğunu ilan edeceği öngörülen Raimondo, dört gün boyunca Pekin’de olacak.

Yakın zamanda Çin’i ziyaret eden dördüncü üst düzey ABD’li yetkilisi olan Raimondo, yedi yıl aradan sonra bu geziyi yapan ilk ticaret bakanı oldu.

Londra merkezli haber ajansı Reuters Raimondo’nun Cuma günkü açıklamalarını anımsattı. Çin yolculuğu ve görevini, yapılması gerekeni korumak ve teşvik olarak nitelendirdi.

Açıklamasında, “Gelecek hafta oradayken yumruklarımı atmayacağım ama pratik olmaya niyetliyim.” ifadelerini kullandı.

İstikrarlı Bir Ticari İlişkide Ana Temel: Düzenli İletişim

Çin Ticaret Bakanlığı yetkilisi Lin Feng tarafından karşılanan Raimondo, Şangay’a gitmeden önce Pazartesi ve Salı günü Pekin’de Çinli yetkililerle ikili görüşmelerde bulunacak. Kendisine ABD’nin Çin Büyükelçisi Nicholas Burns de eşlik edecek.

GCM Yatırım Banner

İstikrarlı bir ticari ilişki temelinin düzenli bir iletişim olduğunu savunarak, çatışmanın önlenmesi için p iletişim kurulması gerektiğine dikkat çekti.

ABD, işletmelerini Çin tedarik zincirlerinden uzaklaştırmak ve yarı iletken üretimini artırmak için hükümet teşviklerini ve vergi politikalarını düzenledi. Raimondo ise konuya ilişkin şu şekilde konuştu;

“Amerika’ya yatırım yapıyor olmamız Çin ekonomisinden ayrılmak istediğimiz anlamına gelmiyor.”

Çin’e İhracat Yapmanın Önünde Birçok Zorluk Var

Ziyaretten önce 100’den fazla üst düzey iş adamıyla görüşerek onların endişelerini dile getireceğine söz veren ABD Ticaret Bakanı, Çin’de iş ve ihracat yapmanın önünde pek çok zorluk olduğunu vurguladı.

Çin’in adil olmayan ticaret uygulamalarının Amerikalı işçilere ve şirketlere zarar verdiğini savunan Raimondo, tüm bunlara ek olarak iki ülke arasındaki seyahat ve turizmi artırmak istediklerini bildirdi.

Reuters Çin ve ABD’nin bu ay aralarında izin verilen uçuş sayısını ikiye katlama konusunda anlaştıklarını belirtti. Ancak söz konusu sayının Covid-19 pandemisi öncesindeki rakamların hala çok altında olduğunu ekledi.

Raimondo yaptığı açıklamada, Çin’in 2019 ABD turizm seviyelerine dönmesi durumunda ülke ekonomisine 30 milyar dolar ve 50 bin istihdam katacağına da dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.