Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Putin: Rusya, Ukrayna Halkına Büyük Saygı Duyuyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinde bir televizyon kanalında önemli açıklamalarda bulundu. Detaylar geliyor…
Putin: Rusya, Ukrayna Halkına Büyük Saygı Duyuyor
Yorum

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Dünya Öğretmenler Günü münasebetiyle devlet televizyonunda bir yayına katıldı. Putin, 21 Eylül’de duyurduğu kısmi seferberlik hamlesinde düzeltmeler içeren bir kararnameyi imzaladığını söyledi.

Rus lider, kararnamenin akredite özel üniversitelere kayıtlı olanlar ve belirli lisansüstü öğrenciler de dahil olmak üzere ek öğrenci kategorileri için zorunlu askerliği erteleyeceğini söyledi. Putin’in gündeminde Ukrayna ile Şubat ayından bu yana süregelen savaş da vardı.

Ukrayna Halkına Mesaj

Toplantıda konuşan Putin, Rusya’nın mevcut duruma rağmen Ukrayna halkına büyük saygı duyduğunu söyledi. Putin açıklamasında, “Mevcut trajediye rağmen her zaman ve bugün bile Ukrayna halkına, kültürüne, diline, edebiyatına büyük saygı duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Geçen hafta Cuma günü Rusya toprakları ilan ettiği Ukrayna’nın kısmen Rus kontrolündeki dört bölgesine atıfta bulunan Putin, oradaki durumun istikrarlı hale gelmesini beklediğini belirtti.

Rus liderin sözcüsü daha önce, dört bölgenin yoğun bir uyum süreciyle karşı karşıya olduğunu ve bunun zor olacağını söylemişti. Ukrayna’nın son birkaç haftadaki kazanımlarından sarsılan Rusya, dört bölgenin hiçbirini tam olarak kontrol etmiyor. Bu bölgelerden ikisinde, sınırlar henüz belirlenmiş değil.

Putin açıklamaları öncesinde, Ukrayna’daki dört bölgedeki ilhakı resmileştiren yasayı imzaladı. Batılı ülkeler Rusya’nın ilhak kararına sert tepki göstermişti. Avrupa Birliği bu kapsamda yeni bir adım attı ve 8. yaptırım paketini açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu