Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Putin: Rusya, Ukrayna Halkına Büyük Saygı Duyuyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinde bir televizyon kanalında önemli açıklamalarda bulundu. Detaylar geliyor…
Putin: Rusya, Ukrayna Halkına Büyük Saygı Duyuyor
HABER GİRİŞ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Dünya Öğretmenler Günü münasebetiyle devlet televizyonunda bir yayına katıldı. Putin, 21 Eylül’de duyurduğu kısmi seferberlik hamlesinde düzeltmeler içeren bir kararnameyi imzaladığını söyledi.

Rus lider, kararnamenin akredite özel üniversitelere kayıtlı olanlar ve belirli lisansüstü öğrenciler de dahil olmak üzere ek öğrenci kategorileri için zorunlu askerliği erteleyeceğini söyledi. Putin’in gündeminde Ukrayna ile Şubat ayından bu yana süregelen savaş da vardı.

Ukrayna Halkına Mesaj

Toplantıda konuşan Putin, Rusya’nın mevcut duruma rağmen Ukrayna halkına büyük saygı duyduğunu söyledi. Putin açıklamasında, “Mevcut trajediye rağmen her zaman ve bugün bile Ukrayna halkına, kültürüne, diline, edebiyatına büyük saygı duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Geçen hafta Cuma günü Rusya toprakları ilan ettiği Ukrayna’nın kısmen Rus kontrolündeki dört bölgesine atıfta bulunan Putin, oradaki durumun istikrarlı hale gelmesini beklediğini belirtti.

Rus liderin sözcüsü daha önce, dört bölgenin yoğun bir uyum süreciyle karşı karşıya olduğunu ve bunun zor olacağını söylemişti. Ukrayna’nın son birkaç haftadaki kazanımlarından sarsılan Rusya, dört bölgenin hiçbirini tam olarak kontrol etmiyor. Bu bölgelerden ikisinde, sınırlar henüz belirlenmiş değil.

GCM Yatırım Banner

Putin açıklamaları öncesinde, Ukrayna’daki dört bölgedeki ilhakı resmileştiren yasayı imzaladı. Batılı ülkeler Rusya’nın ilhak kararına sert tepki göstermişti. Avrupa Birliği bu kapsamda yeni bir adım attı ve 8. yaptırım paketini açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın