Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Putin Ukrayna’nın 4 Bölgesindeki İlhakını Resmileştirdi

Rusya Devlet Başkanı bugün Ukrayna'nın yüzde 18'ini temsil eden 4 yeni bölgeyi ilhak eden bir yasayı imzaladı. Haberin detayları aşağıda;
Putin Ukrayna’nın 4 Bölgesindeki İlhakını Resmileştirdi
Yorum

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bugün dört Ukrayna bölgesini Rusya’ya dahil etti. Putin, Moskova’nın kontrolünde olmağı halde Ukrayna’nın yüzde 18’ini temsil yeni bölgeleri ilhak eden bir yasayı imzaladı. Bunlar arasında Luhansk, Donetsk, Herson ile Zaporijya yer alıyor.

Şu anda Rusya, Kırım dahil olmak üzere Ukrayna’nın yaklaşık yüzde 22’sinden hak iddia ediyor. Rueters’ın haberine göre Rusya henüz sınırların nerede olacağını açıklamadı ve birlikleri iki cephede geri çekilmek zorunda kaldı. Putin bugün attığı imza ile bölgelerin ilhak sürecinin son aşamasını tamamladı.

Ukrayna ise yasa dışı toprak gaspı olarak adlandırdığı durumu kabul etmeyeceğini bildirerek, son haftalarda yüz binlerce kilometrekarelik yerini geri aldığını kaydetti.

Rusya’nın Eylemleri Toplu Bir Tımarhaneye Benziyor

Ukrayna Başkanlık İdaresi Başkanı Andriy Yermak ise Rusya’nın yapmakta olduğu eylemleri toplu bir tımarhaneye benzettiğini söyledi ve şöyle ekledi:

“Terörist bir ülkenin değersiz kararları, imzaladıkları kağıt kadar değerli değildir.”

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov ise yaşanılan duruma ilişkin olarak, “Dört bölge sonsuza kadar Rusya’yla birlikte olacak ve yeni topraklarda devredilen topraklar iade edilecekler.” dedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy dün yaptığı açıklamada ordusunun Rusya’nın ilhak ilan ettiği güney ve doğu bölgelerindeki düzinelerce kasabayı geri aldığını söyledi. Açıklamaların bağımsız olarak doğrulanmadığı bildirildi.

Zelenskiy duruma ilişkin açıklamasında, “Sadece bu hafta, Rus sözde referandumundan bu yana düzinelerce nüfus merkezi kurtarıldı. Bunlar; Luhansk, Donetsk, Herson ve Zaporijya bölgelerinde hep birlikte.” dedi.

Rusya’nın İlhak Kararı

Rusya Devlet Başkanı 30 Eylül’de işgal altındaki Ukrayna’nın bazı bölgeleri için kararname imzaladıktan sonra Ukrayna’nın 4 bölgesinin ilhak edildiğini duyurmuştu.

Putin, Batı’nın sahte olarak nitelendirdiği bir dizi ilhaka atıfta bulunarak, “Sonuçlar biliniyor, iyi biliniyor” demişti. Aynı zamanda sonuçların, kendi kaderini tayin hakkına sahip milyonlarca insanın iradesine bağlı olduğuna işaret etmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu