Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB’den Rusya’ya İlhak Cevabı: 8. Yaptırım Paketi Geldi

Rusya’nın 4 Ukrayna bölgesini resmen ilhak etmesinin ardından AB’den petrolde tavan uygulamasını içeren yaptırım paketi açıklandı.
AB’den Rusya’ya İlhak Cevabı: 8. Yaptırım Paketi Geldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya ile Ukrayna arasında yedi aydan fazla süredir devam eden savaşa dair gelişmeler tüm dünyanın ana gündemi olmaya devam ediyor. Avrupa, Rusya’nın haksız işgaline aylardır sert yaptırımlarla karşılık verirken, bugün bir yenisi daha geldi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçtiğimiz günlerde Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya’yı ilhak ettiklerini duyurmuştu. Çarşamba günü ise söz konusu Ukrayna bölgelerini resmen ilhak eden yasayı imzaladığı bildirildi.

Avrupa Birliği (AB), Rusya’nın bu adımına yanıt olarak sekizinci yaptırım paketi konusunda anlaşma sağladı. Gelişme, AB dönem Başkanı Çekya tarafından duyurulurken, bunun Putin’e karşı güçlü bir yanıt olduğu ifade edildi.

Söz konusu yaptırım paketi, Rus petrolüne tavan fiyat uygulanmasını içeriyor.

Leyen: 8. Yaptırım Paketini Memnuniyetle Karşılıyorum

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Üye devletlerin bugün 8. yaptırım paketine ilişkin anlaşmasını memnuniyetle karşılıyorum. Hızlı ve kararlı bir şekilde hareket ettik. Putin’in düzmece referandumunu ve Ukrayna’da herhangi bir ilhakı asla kabul etmeyeceğiz.” şeklinde açıklama yaptı.

GCM Yatırım Banner

Putin’in enerjiyi bir silah olarak kullandığını, ekonomik ve sosyal sıkıntılara neden olduğunu belirten AB yetkilisi, şimdi artan enerji maliyetlerinin üstesinden gelmek için adım atacaklarını söyledi.

Leyen, geçen hafta yaptığı açıklamada Rusya’nın Ukrayna işgalini yeni bir düzeye çıkardığını belirterek, bunun bedeli olacağını söylemişti.

Bu kapsamda yeni bir yaptırım paketi önerisinde bulunan Leyen, petrolde tavan fiyat uygulamasının Rusya’nın gelirini azaltmaya yarayacağını ifade etmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın