Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Leyen Rusya için Yeni Yaptırımlar Önerdi: Bedelini Ödeyecek!

Leyen'in bugün önerilen yaptırım paketinin Rusya'nın gelirlerini azaltmak ve küresel enerji piyasalarını istikrarlı tutmak için önerildiğini duyurdu.
Leyen Rusya için Yeni Yaptırımlar Önerdi: Bedelini Ödeyecek!
HABER GİRİŞ

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen bugün Rusya’ya karşı yeni bir yaptırım paketi önerdi. Rusya’nın Ukrayna işgalini yeni bir düzeye çıkardığına işaret ederek, Kremlin’e gerginliği artırmasının bedelini ödeteceklerini vurguladı.

Leyen yaptığı açıklamada kişi ve kuruluşların yeni listesinin çıkarılacağını kaydetti. Ticaretin daha fazla kısıtlanacağını bildirerek, Rus ekonomisinin Avrupa pazarındaki 7 milyar euro gelirden mahrum edileceği paylaşıldı.

Rus ürünlerine yeni ithalat yasaklarının getirileceği iletilerek, Rusya’ya ihraç edilemeyen daha fazla ürünün olacağı söylendi. Özellikle savaş makinesi için gerekli olan temel teknolojiler ithalat yasaklarında yer alacak.

Rus Devlet Şirketlerinde AB Vatandaşları Yönetim Kadrosunda Yer Alamayacak

Rusya’nın Avrupa’nın beyin gücünden ve uzmanlığından yararlanamayacağını vurgulayan Leyen, bu sebepten Avrupa hizmetlerinin sağlanmasına ilişkin ek yasaklar önerdi.

Avrupa Birliği (AB) vatandaşlarının Rusya’da devlete ait şirketlerin yönetim organlarında yer alma yasağının getirilmesi Leyen’in önerileri arasında yer aldı.

GCM Yatırım Banner

Petrol fiyatları üst sınırı için yasal dayanak getirilmesi gerektiğini vurgulayan Leyen, bazı gelişmekte olan ülkelerin düşük fiyatlarla Rus petrol kaynaklarına ihtiyaç duyduğunu belirtti.

Küresel Enerji Piyasalarında İstikrar Sağlanacak

Fosil yakıtta tavan fiyat sınırının, Rusya’nın gelirlerini azaltmaya ve küresel enerji piyasalarını istikrarlı tutmaya yardımcı olacağına dikkat çekti.

Yaptırımların atlatılmasına yönelik çabaların hızlandırılacağının altını çizen Leyen, yaptırımları aşmaları halinde bireylerin listeleneceği yeni bir kategori ekleneceğini açıkladı.

Bu duruma, AB’den mal satın alımlarının ardından üçüncü bir ülkeye ve ardından Rusya’ya getirirlerse bunun yaptırımları atlatmak olduğu örnek olarak verildi. Bu kişilerin böylelikle listelenebileceği ve tüm bunların büyük bir caydırıcı etkisi olacağı kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın