Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

PGSUS Hisselerinde Beklenti Ne? Aracı Kurum Hedefini Paylaştı

Garanti BBVA Yatırım analistleri Pegasus’un yolcu ve uçuş rakamlarına ele aldı ve hisseler için beklentilerini açıkladı. İşte detaylar;
PGSUS Hisselerinde Beklenti Ne? Aracı Kurum Hedefini Paylaştı
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da aşağı yönlü hareketlilikler devam ederken bilançolarını, faaliyet raporlarını ve istatistiklerini açıklayan şirketler için araştırma raporları paylaşılmaya devam ediliyor.

Garanti BBVA Yatırım, 7 Haziran’da Pegasus Havayolları (PGSUS) için paylaştığı raporunda hisseler için hedef fiyatını ve tavsiyesini açıkladı.

Analistler, Pegasus için 2024 yılını kapasite artışının devam edeceği, doluluk oranlarının temel odak noktası olacağı bir yıl olarak değerlendirdi. Raporda, şirketin kapasite artışıyla birlikte doluluk oranını artırması, birim gelirlerinde normalleşmeye rağmen daha fazla yolcu sayısı ve yan gelirlerin desteği ile arz edilen koltuk kilometresinin (AKK) korunacağı belirtildi.

Yolcu Sayısında Güçlü Seyir

Garanti BBVA Yatırım, şirketin 2023’Te yüzde 63’ü yurt dışı olmak üzere toplam 31,9 milyon yolcu taşıdığını vurguladı.

Bunun yanında Pegasus’un yolcu taşımacılığı ile bağlantılı çeşitli yan ürün ve hizmetlerden de gelir elde ettiği ifade edildi. Bunların uluslararası uçuşlarda satılan gümrüksüz ürünler, yiyecek ve içecek satışları, fazla bagaj ücretleri, havaalani check-in, rezervesyon değişikliği ve iptal ücretleri ile koltuk seçim ücretleri olduğu paylaşıldı.

GCM Yatırım Banner

Pegasus için riskler:

  • Yolcu artış hızında yavaşlama
  • Güvenlik endişeleri
  • Salgın hastalıklar
  • Jeopolitik riskler
  • Birim gelirlerdeki zayıflık ve olumsuz kur hareketleri
  • Petrol fiyatlarındaki keskin yükseliş
  • Maliyet bazının kötüleşmesi

Hisselerde Beklenti Ne?

Garanti BBVA Yatırım, PGSUS için 12 aylık hedef fiyatını 285 TL, tavsiyesini ise “endeks üstü getiri” olarak korudu. Şirket hisselerinde yüzde 39’luk artış potansiyeline işaret edildi.

PGSUS Hisselerinde Beklenti Ne? Aracı Kurum Hedefini PaylaştıKaynak: Paratic Piyasalar

BIST 100 endeksinin yüzde 1,1 düşüşle 10 bin 174 puana gerilediği 7 Haziran tarihli haftanın son işlem gününde saat 16.00 itibarıyla PGSUS 205,3 TL’de yatay seyrediyor. Aylık yüzde 2,5 değer kaybeden hissede yıllık kazanç yüzde 90 seviyesinde.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.