Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Peskov: Şartlar Uygulanırsa Rusya Anlaşmaya Geri Dönebilir

Tahıl Koridoru Anlaşması'nın devam etmesi için şartların yerine getirilmesini vurgulayan Rusya'dan yeni bir açıklama geldi. Detaylar haberde...
Peskov: Şartlar Uygulanırsa Rusya Anlaşmaya Geri Dönebilir
Yorum

Rusya anlaşma şartlarının yerine getirilmediği gerekçesiyle Tahıl Koridoru Anlaşması’nın uzatılmasına bir gün kala anlaşmadan çekildiğini duyurmuştu. Rusya’nın bu kararı tepkilere neden olurken, bugün Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov’dan dikkat çeken açıklamalar geldi.

Sözcü Peskov, Rusya’nın tahıl anlaşmasına hemen dönmeye hazır olduğunu dile getirdi. Ancak anlaşmaya dönülebilmesi için Rusya’yla ilgili şartların yerine getirilmesi gerektiğini vurguladı.

Anlaşma kapsamında Rusya ile ilgili şartların yerine getirilmediğini her açıklamasında vurgulayan Peskov, anlaşmanı uzatılması için isteklerini bir kez daha belirtti.

Ne Olmuştu?

Tahıl Koridoru Anlaşması’nın Rusya tarafından askıya alınmasına ise tepkiler gelmişti.

Rusya, Birleşmiş Milletler’e (BM) tarım ihracatı önündeki engelleri kaldırmaya yönelik çalışmalarını sürdürmesi için 90 gün süre tanımıştı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ise birkaç gün sonra yaptığı açıklamada Rusya’yı Karadeniz Tahıl Anlaşması’na geri dönmeye çağırmıştı. Anlaşmanı son bulmasında en savunmasız olanların etkileneceğini ve yüksek bedel ödeneceğini söylemişti.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Tahıl Koridoru Anlaşması’nın yeniden başlaması için Türkiye ile yakın bir şekilde çalıştıklarını dile getirmişti. Rusya anlaşmaya dönmek için şartların yerine getirilmesini isterken, Tahıl Koridoru Anlaşması’nın devam edip etmeyeceği ise merakını koruyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu