Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere Başbakanı Sunak’tan Tahıl Anlaşması için Türkiye Vurgusu

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Karadeniz Tahıl Anlaşması'nın yeniden işlev kazanması adına Türkiye ile yakın bir şekilde çalıştıklarını dile getirdi. Detaylar haberde;
İngiltere Başbakanı Sunak’tan Tahıl Anlaşması için Türkiye Vurgusu
HABER GİRİŞ

İngiltere Başbakanlık Ofisi 10 Numara, Başbakan Rishi Sunak ile Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’nin, Moskova tarafından sona erdirilen Karadeniz Tahıl Girişimi’ni geri getirme çabaları hakkında bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiklerini duyurdu.

Rusya-Ukrayna Savaşı’ndaki son gelişmeler ve Karadeniz Tahıl Koridoru’nun geleceğinin ele alındığı görüşmede liderler, anlaşmanın Ukrayna tahılının dünya pazarına ulaştırılması açısından önemi konusunda fikir birliği içinde olduklarını ifade ettiler.

Sunak: Türkiye ile Birlikte Çalışıyoruz

Sunak, Zelenski’ye, İngiltere’nin girişimi canlandırmak için Türkiye ile yakından çalıştığını ve durumu izlemeye devam ettiğini belirtti.

Rusya’nın Odessa’ya yönelik saldırıları karşısında dehşete düştüğünü de sözlerine ekledi.

Türkiye ve Birleşmiş Milletler’in aracılık ettiği anlaşma, bu ayın başlarında Rusya tarafından atılan ve küresel gıda güvenliği konusunda yeni endişelere yol açan adımla bozuldu.

GCM Yatırım Banner

Son günlerde Rusya, Ukrayna’nın önemli bir tahıl ihracat merkezi olan Odessa bölgesine de düzinelerce füze ve insansız hava aracı ateşledi.

Görüşmenin ardından Başbakanlık Ofisi’nden yapılan açıklamada, liderlerin, savaş alanındaki son gelişmeleri ve zorlu koşullara rağmen Ukrayna güçlerinin devam eden ilerlemesini tartıştığı belirtildi. Sunak’ın, Rusya’nın Odessa’ya yaptığı son saldırıların neden olduğu yıkımdan dehşete düştüğünü ifade ettiğine dikkat çekildi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / ZelenskyyUa

Karadeniz Tahıl Girişimi’ni tartışan liderlerin, tahılın Ukrayna’dan uluslararası pazarlara ulaşmak için ihraç edilebilmesinin sağlanmasının önemi üzerinde anlaştıkları kaydedildi.

Sunak’ın, İngiltere’nin tahıl anlaşmasını eski haline getirmek için Türkiye ile yakın çalıştığı ve ülkenin, Rusya’nın davranışını daha fazla kınamak için BM Güvenlik Konseyi başkanı olarak rolünü kullanmaya devam edeceği bilgisi verildi.

“Rusya’nın Karadeniz’deki Hareketlerini İzliyoruz”

Sunak’ın, Rusya’nın Karadeniz bölgesindeki ticari gemileri giderek daha fazla hedef almaya çalıştığını ve İngiltere’nin bu durumu ortaklarıyla birlikte dikkatle izlediğini söylediği de ifade edildi.

Zelenski ise görüşmede Rusya’nın Odessa’nın tarihi merkezini ve liman altyapısını her gün yok etme girişimlerinden bahsedildiğini söyledi.

Ukrayna Devlet Başkanı, görüşmede, “Odessa’yı savunmalıyız. Ukrayna’nın, tarihi mirasını korumak ve Karadeniz Tahıl Girişimi’ni sürdürmek için acilen hava savunmasını güçlendirmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın