Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BM Genel Sekreterinden Rusya’ya Çağrı: Tahıl Anlaşmasına Geri Dönün

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Rusya'yı Karadeniz Tahıl Anlaşması'na geri dönmeye çağırdı. Detaylar haberde;
BM Genel Sekreterinden Rusya’ya Çağrı: Tahıl Anlaşmasına Geri Dönün
Yorum

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Karadeniz Tahıl Girişimi’nin sona ermesine dair açıklamalarını sürdürüyor. Anlaşmanın önemine değinen Guterres, Rusya’yı Karadeniz Tahıl Anlaşması’na geri dönmeye çağırdı.

Gıda ve Tarım Örgütü’nde (FAO) bu yıl ikincisi düzenlenen Gıda Sistemleri Zirvesi’nin açılışına katılan Guterres, Karadeniz Girişimi’nin sona ermesiyle, en savunmasız olanların en yüksek bedeli ödeyeceği vurgusu yaptı.

Guterres’ten Gıda Güvensizliği ve Kıtlık Uyarısı

Gıda fiyatları yükseldiğinde herkesin bunun bedelini ödediğinin altını çizen isim, “Bu durum, özellikle halklarını beslemek için mücadele eden savunmasız ülkeler için yıkıcı” ifadesini kullandı.

Karadeniz Girişimi’nin sonlandırılmasıyla pek çok topluluğun gıda güvensizliğine ve kıtlığa düşmeye biraz daha yaklaştığına dikkat çekti.

Guterres Tweet
Kaynak: Twitter / @antonioguterres

Hatırlanacağı üzere Rusya, kendi gıda ve gübre ihracatını iyileştirme taleplerinin karşılanmadığını ve Karadeniz anlaşması kapsamında en fakir ülkelere yeterli Ukrayna tahılının ulaşmadığını öne sürerek bir hafta önce anlaşmadan çekilmişti.

Rusya’ya Davetini Yineledi

Gerek Rusya’nın gerekse Ukrayna’nın küresel gıda güvenliği açısından çok önemli konumda iki ülke olduğunu belirten Guterres, hem Ukrayna hem de Rusya’dan gıda ürünleri ve gübrelerin küresel pazarlara engelsiz erişimini kolaylaştırma ve toplulukların hak ettiği gıda güvenliğini sağlama konusundaki kararlığını yineledi.

“Rusya’ya son teklifim doğrultusunda Karadeniz Tahıl Girişimi’nin uygulanmasına geri dönmeye davet ediyorum” derken, uluslararası toplumu bu konuda etkili çözümler için birlik olmaya davet etti.

Dünya üzerinde 780 milyondan fazla insanın aç olduğunu ve üretilen gıdaların büyük bölümünün israf edildiğini söyleyen Guterres, 3 milyardan fazla insanın sağlıklı beslenemediği, 2 milyardan fazla insanın aşırı kilolu olduğu ve 462 milyon kişinin ise normalin altında kiloya sahip olduğu bilgilerini verdi.

Zirve açılışında konuşma gerçekleştiren İtalya Başbakanı Giorgia Meloni de Karadeniz Tahıl Girişimi’ne değindi ve Rusya’ya kararını gözden geçirme çağrısında bulundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu