Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya Tahıl Anlaşması için BM’ye 90 Gün Süre Tanıdı

Rusya Dışişleri Bakanlığı, BM'ye seslenerek Rus tarım ihracatı önündeki engelleri kaldırmaya yönelik çalışmalarını sürdürmesi için 90 günü olduğunu bildirdi.
Rusya Tahıl Anlaşması için BM’ye 90 Gün Süre Tanıdı
HABER GİRİŞ

2022 yılının Temmuz ayında imzalanan Tahıl Koridoru Anlaşması, o süreçten bu yana toplamda 4 kere uzatılmıştı. 18 Temmuz 2023’te süresi dolan anlaşmadan Rus tarafı çekildiğini duyurmuştu. Rusya Dışişleri Bakanlığı bugün konuya ilişkin dikkat çekici açıklamalarda bulunarak, BM’ye çağrıda bulundu.

Rusya, Ukrayna, Türkiye ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında imzalanan tahıl anlaşmasında Moskova anlaşmanın tüm maddelerinin uygulanmadığını savunuyor.

Bakanlık bugünkü açıklamasında BM’ye seslenerek, anlaşmadaki Rus tarım ihracatı önündeki engellerin kaldırılarak çalışmalarını sürdürmesi için 90 günü olduğuna işaret etti.

Anlaşma 3 Yıl Geçerli

Rusya Dışişleri Bakanlığı açıklamasında tarım ürünlerinin ihracatıyla ilgili Rusya-BM memorandumuna işaret ederek, “Memorandumun 6. maddesine göre, anlaşma 3 yıl geçerli ve taraflardan biri (Rusya ve BM) anlaşmayı sonlandırmak isterse bunu üç ay önceden bildirmek zorunda.” ifadelerini kullandı.

Söz konusu sebeplerden Rusya Dışişleri Bakanlığı açıklamasında BM Genel Sekreterliği’nin, Rusya’nın tarım ihracatını normalleştirmeye yönelik çalışmalarını sürdürmesi için tam 90 gün süresi olduğuna vurguda bulundu.

GCM Yatırım Banner

Moskova, 18 Temmuz’da süresi dolan tahıl anlaşmasının Rusya’yla ilgili kısmının yerine getirilmediğini gerekçe göstererek anlaşmanın süresinin uzatılmasını reddetmişti.

Rus haber ajansı Sputnik, Ukrayna’nın ise BM ülkelerine Rusya’dan anlaşmaya geri dönmesini talep etme çağrısında bulunduğunu anımsattı. Ayrıca Avrupa Birliği (AB) de Rusya’ya anlaşmaya geri dönme çağrısında bulunmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.