Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya İstanbul’daki Koordinasyon Merkezini Gözden Çıkardı

Tahıl Anlaşması’nın merkez üssü konumundaki İstanbul, Rusya Dışişleri Bakanlığı açıklamasında yer aldı. Kremlin, Türkiye’deki anlaşma merkezinin lağvedileceğini duyurdu.
Rusya İstanbul’daki Koordinasyon Merkezini Gözden Çıkardı
Yorum

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov’un Tahıl Koridoru Anlaşması’nın bugün itibarıyla askıya alındığını duyurmasının ardından Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yazılı açıklama geldi. Bakanlık, İstanbul’daki Müşterek Koordinasyon Merkezi’nin lağvedileceğini duyurdu.

Bakanlık açıklamasında, bir yaşına girmesine az zaman kalan ortadan kaldırılan Tahıl Koridoru Anlaşması’nın uygulanma performansının Rusya tarafında düş kırıklığı yarattığı söylendi.

Daha önce dört kere uzatma kararı alınan ve bugün itibarıyla geçerlilik tarihi sonlanan anlaşmanın sabotaj koşulları altında daha ileriye götürülemeyeceği ifade edildi.

Rusya’yı ilgilendiren kısımların hayata geçirilmediği ve Rus tahıl ve gübresi üzerindeki Batı ambargosunun devamına atıf yapıldı.

Bugünden sonra anlaşma kapsamında oluşan gemi trafiğinin güvenliğinin garanti edilmediği açıklandı.

Ayrıca deniz yolundaki insani koridorun kapatılacağı, tehlikeli bölge rejiminin yeniden Karadeniz havzasının kuzeybatısında devreye alınacağı kararları paylaşıldı.


Bakanlık açıklamasında, Rusya’nın isteklerinin taahhüt edilmesi halinde Kremlin’in anlaşma masasına geri dönebileceği şu sözlerle aktarıldı:

“Rusya, artık vaatler ve güvenceler verildiğinde değil, yalnızca somut sonuçlar elde edildiğinde anlaşmayı yeniden yürürlüğe koymayı değerlendirmeye hazır olacak.” (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu