Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Perakende Sektörünün Cirosu Kapanışı Yüzde 80 Artışla Yaptı

Aralık 2023 döneminin perakende satış endeksleri yayımlandı. Perakende sektörü, enflasyondan aldığı destekle 2023’ü yükselişle kapattı. Detaylar haberde;
Perakende Sektörünün Cirosu Kapanışı Yüzde 80 Artışla Yaptı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yıl boyunca yüksek enflasyondan destek alan perakende sektörünün ciro verileri geldi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Aralık 2023 döneminin perakende satış endekslerini yayımladı. Zam haberlerine konu olan perakende sektörü yılı satış hacmindeki büyümeyle kapattı. 2023 kapanışında sektörün ciro artışı yüzde 80’in altına inmedi.

TÜİK verilerine göre geçen yılın Aralık ayında sabit fiyatlarla perakende satış hacmi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,4 arttı.

Sabit fiyatlarla perakende satış hacmindeki artış Kasım ayına göre Aralık ayında yüzde 1,7 oldu. Cari fiyatlarla perakende cirodaki yıllık artış yüzde 80 olurken, aylık artış yüzde 4,3 olarak kayda geçti.

Kasım ayı verilerinde perakende ciro aylık yüzde 3,6, yıllık ise yüzde 79,8 artmıştı. Sektörün satış hacmindeki yıllık artış yüzde 12,8 olurken, aylık artış yüzde 0,2 ile sınırlı olmuştu.

Perakende Ciro Yıllık Değişim (Aralık 2023)
Kaynak: TÜİK

Otomotiv Yakıtı Satışları Düştü

Sabit fiyatlarla perakende satış hacmindeki yıllık değişim ele alındığında; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 8,7 ve gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 16,9 artarken, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 5,1 düşüş kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Sabit fiyatlarla perakende satış hacmindeki aylık değişim incelendiğinde; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,3, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 2,3 arttı ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 1,8 arttı.

Yıllık Ciroda Gıda Dışı Satışlar Öne Çıktı

Cari fiyatlarla perakende ciroda yıllık artış gıda, içecek ve tütün satışlarında yüzde 78,8, gıda dışı satışlarda (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 85,1 ve otomotiv yakıtı satışlarında yüzde 62,9 oldu.

Cari fiyatlarla perakende cirodaki aylık artış ise gıda, içecek ve tütün satışlarında yüzde 4,1, gıda dışı satışlarında (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 5,0 arttı ve otomotiv yakıtı satışlarında yüzde 1,9 olarak kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.