Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Perakende Sektörünün Cirosu Satışlardan Destek Alarak Arttı

TÜİK raporuna göre perakende sektörünün cirosu 2023 Kasım döneminde hem yıllık hem de aylık bazda artış gösterdi. Detaylar haberde...
Perakende Sektörünün Cirosu Satışlardan Destek Alarak Arttı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2023 Kasım dönemine ilişkin perakende satış endeksleri raporunu açıkladı. Perakende ciro aylık bazda yüzde 3,6, yıllık bazda yüzde 79,8 arttı.

Sektörün cirosu Ekim ayında  yıllık bazda yüzde 83,6 aylık bazda yüzde 4,6 artmıştı.

Buna göre 2023 Kasım döneminde perakende sektörünün satış hacmi yıllık bazda yüzde 12,8, aylık bazda yüzde 0,2 arttı.

Perakende Ciro TÜİK
Kaynak: TÜİK

Perakende satış hacminin alt kalemlerindeki değişimlerine bakıldığında yıllık bazda en fazla artış yüzde 31,2 ile bilgisayar, kitap, iletişim aygıtlarında gerçekleşti. Sonrasında 30,3 ile posta veya internet üzerinden, yüzde 17 ile gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) geldi.

Bu kalemler aylık bazda incelendiğinde en fazla artış yüzde 1,6 ile posta ve internet üzerinden kaleminde oldu. Sonrasında yüzde 1,2 ile otomotiv yakıtı, yüzde 1,1 ile elektrikli eşya ve mobilya, yüzde 0,8 ile tekstil, giyim ve ayakkabı geldi.

GCM Yatırım Banner

Perakende ciro sektörlere göre incelendiğinde yıllık bazda en fazla yüzde 110,2 ile posta ve internet üzerinden de gerçekleşti. Aylık bazda ise yüzde 7,8 ile tekstil, giyim ve ayakkabı geldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.