Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Pelosi Bu Kez Ermenistan’da Yüksek Gerilim Hattı Kurdu

Kaos haberleri ile gündeme gelen Pelosi, Ermenistan’a giderek Azerbaycan’ı hedef aldı. Çatışma hattına ABD’nin de dahil olacağı mesajını verdi.
Pelosi Bu Kez Ermenistan’da Yüksek Gerilim Hattı Kurdu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin geçen ay Tayvan’a düzenlediği ziyaret Çin ile gerilim fişeğini ateşlemiş, uzun bir süre Pekin cephesinde sıcak gelişmeler yaşanmıştı. Pelosi şimdi de bir başka sıcak noktaya yönelerek Ermenistan’a gitti. Dağlık Karabağ ihtilafının 2 yıl sonra yeniden gündeme geldiği Azerbaycan-Ermenistan çekişmesinde Pelosi vasıtasıyla üçüncü bir taraf Amerika oldu.

Ermenistan’a düzenlediği ziyaretle tüm okları üstüne çeken Pelosi, bugün yaptığı konuşmada Azerbaycan’ı hedef aldı. Azerbaycan’dan yana taraf olan Türkiye’nin de tepkisini çekecek açıklamalar yaptı.

Amerika’nın bölgede etkisini artırması gerektiğini savunan Pelosi, ‘Otokrasi ile küresel mücadelede Ermenistan’ın yanındayız” şeklinde konuştu.

“Azerbaycan’ın Eylemleri Yasadışı ve Ölümcül”

12 Eylül gecesi itibarıyla başlayan çatışmalara değinen Pelosi, Azerbaycan’ı ateşkes anlaşmasını ihlal etmekle suçladı. Ermeni güçlerine karşılık veren Azeri askerlerin eylemlerini yasadışı ve ölümcül olarak tanımladı.

“Azerbaycan’ın yasadışı saldırılarını kınıyorum” diyen Amerikalı temsilci, Erivan ziyaretinin kendisi için özel bir önem taşıdığını ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Karşılıklı çatışmanın sürdüğü ateş hattında Azerbaycan’ı suçlayan Pelosi, “Sınır çatışmalarının Azeri saldırıları tarafından tetiklendiği açık. Bu saldırıları şiddetle kınıyoruz” şeklinde ifadede bulundu.

“Dağlık Karabağ Ermeni Kalmalı”

Çatışma sinyallerini,  iki yıl önce Dağlık Karabağ’da komutan olarak görev yapan eski Savunma Bakanı Seyran Ohanyan vermişti.

12 Eylül sabahı “Ermenistan’ın Gerçek Gündemi” başlıklı toplantıda konuşan Ohanyan,  Dağlık Karabağ ihtilafının ikili formatta çözülemeyeceğini savunarak, bölgenin Ermeni kalması gerektiğini ifade etmişti.

Ardından Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan silahlı kuvvetlerinin akşam saatlerinde büyük çaplı provokasyonlar gerçekleştirdiğini duyurmuştu.

İki yıl önce ateşkes ilan edilen bölgede yaşanan son gerilim, iki ülke arasında 2020 yılından bu yana görülen en şiddetli çatışma olarak dünya basınında yer buldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.