Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Azerbaycan-Ermenistan Arasında Gerilim Artıyor: Çatışmalar Başladı!

Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki gerilim tırmanarak devam ederken, konuya yönelik Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan açıklama geldi.
Azerbaycan-Ermenistan Arasında Gerilim Artıyor: Çatışmalar Başladı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan silahlı kuvvetlerinin dün akşam saatlerinde büyük çaplı provokasyonlar gerçekleştirdiğini duyurdu. Çatışmanın Daşkesen, Kelbecer ve Laçın istikametlerinde olduğu açıklandı.

Bakanlığın açıklamasında sabotaj gruplarının bölgenin dağlık arazisine ve mevcut vadi boşluklarına mayın döşediği belirtildi. Azerbaycan ordusunun bu eylemleri bir an önce bastırmak için aldığı tedbirler neticesinde çatışmaların yaşandığı bildirildi.

Azerbaycan birliklerinin, Başarkeçar, İstisu, Karakilsa ve Goruş yerleşim yerlerine mevzilenen Ermeni silahlı kuvvetlerinin sığınaklarına havan topları ve çeşitli kalibre silahlarıyla yoğun ateş açtığı ifade edildi. Askeri personel arasında kayıplar yaşandığı, askeri altyapının hasar gördüğü açıklandı. Çatışma ölçeğinin genişlemesini önlemek için gerekli tedbirlerin alındığı aktarıldı.

Geçen ay Ermenistan silahlı birliklerinin, Azerbaycan sınırlarını ağır topçu ve askeri personelle yoğunlaştırdığı kaydedildi. Bu durumun Ermenistan’ın geniş çaplı bir askeri provokasyona hazırlandığını gösterdiği ifade edildi.

“Ermenistan Saldırgan ve İşgalcidir”

Bakanlık ayrıca Ermenistan’ın “Azerbaycan Ordusu sivil nüfusu, tesisleri ve altyapıyı hedef alıyor” iddiasının gerçeği yansıtmadığını aktardı. Ayrıca Ermenistan medyasında yer alan “ Azerbaycan, Ermenistan topraklarına giriyor” haberlerinin saçmalıktan ibaret olduğunu belirtti.

GCM Yatırım Banner

Savunma Bakanlığı, “Ermenistan Cumhuriyeti bölgede tek saldırgan ve işgalcidir. Azerbaycan’ın Karabağ ekonomik bölgesinde Ermeni silahlı kuvvetlerinin personel ve teçhizatının varlığı devam ediyor. Ermenistan’ın geniş çaplı provokasyonuna yanıt olarak Azerbaycan Ordusu yerel karşı önlemler alıyor ve atış noktalarını etkisiz hale getiriyor.” açıklamasında bulundu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan değerlendirme geldi. Azerbaycan Dışişleri Bakanı Jeyhun Bayramov’la Azerbaycan-Ermenistan devlet sınırındaki Ermeni provokasyonlarını ele aldıklarını söyledi. Ermenistan’ın artık tahrikleri bırakması gerektiğini vurguladı. Azerbaycan’la vardıkları uzlaşı çerçevesinde barış müzakerelerine ve iş birliğine odaklanılması gerektiğini belirtti.

Azerbaycan ve Ermenistan Arasında Neler Olmuştu?

2020 yılında iki ülke arasında Dağlık Karabağ Savaşı yaşandı. Çatışmalar 44 gün sürdü.

Çok sayıda ülke ve Birleşmiş Milletler (BM) çatışmayı kınadı. Her iki tarafı da gerilimi azaltmaya çağırdı.

Dağlık Karabağ’ın ikinci en büyük şehri Şuşa’nın Azerbaycan’ın kontrolüne geçmesiyle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in arabuluculuğu ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan arasında ateşkes anlaşması imzalandı. Tüm çatışmalara 10 Kasım 2020 tarihinde son verildi.

Savaş Azerbaycan’ın askeri ve diplomatik zaferi ile sonuçlandı.

Bu gelişmelerin öncesinde iki ülke arasındaki gerilimin tekrar artmasıyla ilgili Ağustos ayının başlarında Ermenistan Başbakanı Paşinyan açıklama yaptı. Bu gerilimden Azerbaycan’ı suçlu bularak ateşkes anlaşmasını raydan çıkamaya çalıştığın söyledi.

Sonrasında Rusya Uluslararası İlişkiler Konseyi Başkanı Andrey Kortunov, konuya yönelik açıklama yaptı. Dağlık Karabağ’da yaşanan son çatışmaların 2020’de olduğu gibi büyük düşmanlıklara dönüşmeyeceği tahmininde bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.