Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya: Dağlık Karabağ’da Ermeni Azınlığın Konumu Hala Sorun

Dağlık Karabağ ihtilafı için Rusya tarafı, büyük düşmanlıklar beklemediğini ancak Ermeni azınlığın konumu ile ilgili sorunların devam ettiğini bildirdi.
Rusya: Dağlık Karabağ’da Ermeni Azınlığın Konumu Hala Sorun
HABER GİRİŞ

Rusya Uluslararası İlişkiler Konseyi Başkanı Andrey Kortunov, bugün TASS’a verdiği demeçte, Azerbaycan-Ermenistan gerilimi hakkında açıklama yaptı.

Dağlık Karabağ’da yaşanan son çatışmaların 2020’de olduğu gibi büyük düşmanlıklara dönüşmeyeceği tahmininde bulundu.

Bu tahmininde ise Rus barış gücü faktörüne dikkat çekti. İki tarafın da Rus askeri birlikleriyle çatışmaya girmekten çekindiğini söyledi.

Dağlık Karabağ topraklarında büyük düşmanlıklar oluşmasını beklemese de yakın gelecekte durumun istikrara kavuşmayacağı tahminini paylaştı. Kortunov’a göre Dağlık Karabağ ihtilafı yakın zamanda çözüm bulmayacak.

Konsey başkanının ifadesi şöyle: “Bazı olayların devam edeceğini düşünüyorum. Ancak bölgesel standartlara göre büyük bir silahlı çatışmanın patlak verdiği 2020 sonbaharındaki olaylar gibi bir şey görmeyeceğiz.”

GCM Yatırım Banner

Azerbaycan’ın bölgeyi kontrol altına alma hedefinden vazgeçmediğini savunan Kortunov, “Muhtemelen Azerbaycan, bu topraklar üzerinde kontrol iddia edebileceği sınırlar oluşturmaya çalışıyor” dedi.

Ayrıca bölgede Ermeni azınlığın statü ve konumunun yeni sorunlar yaratacağını sözlerine ekledi.

Söz konusu bölgedeki yeni ulaşım koridorları ve iki ülkeyi diğer bölgelere bağlayan alanlarda doğan problemlerin hala devam ettiğini söyledi.

Dağlık Karabağ’da İlk Gerilim İki Yıl Önce Yaşandı

Dağlık Karabağ bölgesinde ilk gerilim 27 Eylül 2020 tarihinde yaşandı. Azerbaycan ve Ermenistan arasında askeri çatışmalar Kasım ayına kadar sürdü.

9 Kasım 2020 tarihinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, ateşkese imza attılar.

Bazı bölgeler Bakü’nün kontrolüne geçti. Geri çekilme hattı boyunca Rus barış güçleri, Laçin koridorunda konuşlandırıldı.

2 yıl aradan sonra Azerbaycan ve Ermenistan, geçen hafta karşılıklı olarak imzalanan ateşkes anlaşmasının ihlal edildiği ilanını dünya kamuoyuyla paylaştılar.

İki bin barış gücü askerinin bulunduğu bölgede, gerilim tekrar su yüzüne çıktı. İki taraf da birbirini suçlarken, dün Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Dağlık Karabağ geriliminde

Azerbaycan’ı sorumlu tuttuğu bir konuşma yaptı. Bakü’nün ateşkes anlaşmasını raydan çıkarmaya çalıştığını savundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.