Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Orta Doğu’da İşler Kızışıyor! Türkiye’yi Faturası Ne Olur?

Ekonomist Barış Soydan, İran ve İsrail arasındaki gerilimin Türkiye’yi nasıl etkileyeceğini değerlendirdi. İşte detaylar;
Orta Doğu’da İşler Kızışıyor! Türkiye’yi Faturası Ne Olur?
HABER GİRİŞ

İsrail ve Filistin arasındaki çatışma sürecine İran’ın da dahil olması Orta Doğu’daki gerginlik seviyesini artırdı. Altın, borsa, petrol ve diğer yatırım araçları bölgedeki gelişmeleri fiyatlayarak dalgalı hareket sergilemeyi sürdürüyor.

Hem yurt içinde hem de yurt dışında milyonlarca yatırımcı savaşın ekonomik etkilerinin ne olacağını merak ediyor. Ekonomist Barış Soydan, 10haber.net üzerinde kaleme aldığı yazısında Orta Doğu’da yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

Bölgedeki gelişmelerin Türkiye ve dünya ekonomisi için iyi olmadığını vurgulayan Soydan, Batılı ülkelerin İsrail’in İran’a karşı misillemesini engellemek için hafta başından bu yana büyük bir çaba içinde olduğunu belirtti.

Washington’un İsrail’in İran’a karşı gerçekleştireceği bir misillemeye destek vermeyeceğini açıklamasına dikkat çeken uzman, İsrail’in buna rağmen misilleme konusunda kararlı olduğunu söyledi.

Petrolü Nasıl Etkiler?

İsrail’in gerçekleştireceği misilleme saldırısının Orta Doğu’da sıcak bir savaşa yol açabileceğini, bu çerçevede İran’ın dünya petrolünün yüzde 20’sinin geçtiği Hürmüz Boğazı’nı gemi trafiğine kapatabileceğini ifade etti. Bu durum sonucunda petrol fiyatlarının 100 doları aşabileceğini kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Türkiye için Risk Ne?

Petrol fiyatlarındaki tırmanışın dünyada enflasyonun yönünü tekrar yukarıya çevirmesine yol açabileceğini belirtti. Enflasyon tehlikesinin oluşması sonucunda ABD Merkez Bankası’nın (FED), sıkı para politikasını uzatması ve daha fazla faiz artırımı yapmasının ABD ve Avrupa ekonomisini durgunluğa sürükleyebileceğini aktardı. Bu çerçevede ihracatının büyük kısmını bu bölgeye yapan Türkiye’yi olumsuz etkileyeceğini vurguladı.

“Türkiye’nin Enerji Faturasını Patlatır”

Barış Soydan, İran-İsrail gerginliğinin sıcak bir savaş dönüşmesinin petrol fiyatlarındaki artış nedeniyle Türkiye’nin enerji faturasını patlatacağını aktardı. Petrol fiyatlarındaki 10-20 dolarlık değişimlerin Türkiye’nin enerji faturasını 20-30 milyar dolar dolar oynattığını bildirdi.

Olası bir savaş durumunda dış ticaret açığı ve ona bağlı olarak cari açığın patlayacağını, Türkiye’nin makro ekonomik dengelerinin ağır bir yara alacağını ifade etti.

Ekonomist, “İsrail misillemesinin dünya ve Türkiye ekonomisinde bir felakete yol açacağını söylemek için henüz erken” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.