Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

OpenAI’de Yeni Anlaşma Değerlemesini 80 Milyar Doların Üzerine Taşıdı

Microsoft tarafından desteklenen yapay zeka şirketi OpenAI’nin piyasa değeri 80 milyar doları aştı. Detaylar şöyle...
OpenAI’de Yeni Anlaşma Değerlemesini 80 Milyar Doların Üzerine Taşıdı
HABER GİRİŞ

ChatGPT’yi geliştiren OpenAI’nin, San Francisco yapay zeka (AI) şirketinin değerlemesini 80 milyar dolar veya daha fazlasına çıkaran bir anlaşma imzaladığı bildirildi. Bu, 10 aydan kısa bir sürede neredeyse üç kat artışa işaret ediyor.

New York Times’ta yer alan habere göre OpenAI, risk sermayesi şirketi Thrive Capital ile değerlemesini 80 milyar doların üzerine taşıyan bir anlaşma imzaladı.

Anlaşma hakkında bilgisi olan isimsiz kaynaklara dayandırılan habere göre, OpenAI, Thrive liderliğindeki “sözde ihale teklifi” kapsamında mevcut bir hisse satışını gerçekleştirecek ve anlaşmanın çalışanların yapay zeka şirketindeki hisselerini nakde çevirmelerine olanak sağlayacak.

Anlaşma, OpenAI’nin 300 milyon dolarlık bir hisse satışını kapatmasından yaklaşık 10 ay sonra gerçekleşti. Bu da yaklaşık 27 milyar dolarlık bir değerleme anlamına geliyor. OpenAI’nin ChatGPT’sinin 2022’nin sonlarında piyasaya sürülmesi, yapay zeka konusunda heyecan uyandırdı ve şirketleri teknolojinin gücünden yararlanmanın yollarını keşfetmeye teşvik etti.

Bu hafta OpenAI, metin komutlarına dayalı olarak sinematik video klipler üretebilen bir metinden videoya oluşturucu olan Sora’yı tanıttı.

GCM Yatırım Banner

OpenAI CEO’su Sam Altman’ın da, yapay zeka ile ilgili yeni araçları desteklemek için dünyanın çip oluşturma kapasitesini artırmaya çalıştığı için bir çip girişimi için fon toplamak üzere görüşmelerde bulunduğu bildiriliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın