Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nvidia’nın Geliri Son Çeyrekte Yüzde 20’den Fazla Düştü

Dünyanın önde gelen çip üreticisi Nvidia, 2022 yılı son çeyrek mali verilerini açıkladı. Detaylar geliyor…
Nvidia’nın Geliri Son Çeyrekte Yüzde 20’den Fazla Düştü
HABER GİRİŞ

ABD merkezli ekran kartı üreticisi Nvidia, 2022 yılı son çeyrek verilerini açıkladı. Şirketin üç aylık geliri yıllık bazda yüzde 21 düştü ve 6,05 milyar dolara geriledi. Nvidia, hisse başına GAAP net gelirinde 0,57 dolar bildirirken, ilk çeyrekte Wall Street’in beklediği 6,33 milyar doların üzerinde, 6,5 milyar dolarlık satış rakamı bekliyor.

Hem gelir hem de kazanç, geçen yılki hisse başına 1,32 dolar ve 7,64 milyar dolarlık satıştan düşmüş olsa da, Nvidia, yatırımcılar tarafından bilgisayar ve yarı iletken satışlarını olumsuz etkileyen ekonomik bir yavaşlamaya dayanmak için en iyi konumlanmış çip hisselerinden biri olarak görülüyor.

Yapay Zekada Büyüme Dikkat Çekici

Nvidia’nın yapay zeka çipleri içeren veri merkezi işi büyümeye devam etti. Şirket ChatGPT ve Microsoft Bing’in AI sohbet botu gibi yapay zeka yazılımlarından büyük ölçüde yararlanmaya devam edebileceğini öne sürdü.

Kazanç açıklaması beklentilerin altında gelmesine rağmen şirket hisseleri günlük bazda yüzde 4’ten fazla yükseldi. Nvidia CEO’su Jensen Huang, yapay zekanın bir bükülme noktasında olduğunu ve her büyüklükteki işletmeyi makine öğrenimi yazılımı geliştirmek için Nvidia yongaları almaya ittiğini söyledi.

Huang, “Üretken yapay zekanın çok yönlülüğü ve yeteneği, dünyanın dört bir yanındaki işletmelerde yapay zeka stratejileri geliştirmek ve uygulamak için bir aciliyet duygusunu tetikledi” açıklamasında bulundu.

Şimdi Kayıt Olun

Nvidia’nın yapay zeka için GPU satışlarının çoğu, şirketin veri merkezi kategorisine giriyor. Veri merkezi geliri yıllık bazda yüzde 11 artarak 3,62 milyar dolara ulaşırken şirket büyümenin ABD bulut hizmeti sağlayıcılarının daha fazla ürün satın alması nedeniyle olduğunu söyledi.

Oyun Gelirleri Düştü

Son birkaç yılda satışlar oldukça artsa da oyun gelirinde düşüş kaydedildi. Pandemi, oyuncuları sistemlerini Nvidia gibi şirketlerin yeni grafik kartlarıyla yükseltmeye teşvik etti, ancak satışlar geçen yıl önemli ölçüde yavaşladı.

Nvidia dördüncü çeyrek oyun gelirinde geçen yılın aynı dönemine göre yüze 46 düşüşle 1.83 milyar dolar bildirdi. Teknoloji devi oyun kategorisinde bildirilen çeyrek boyunca oyun konsolları için daha az çip sevk ettiğini açıkladı.

Nvidia’nın tasarımcılar için profesyonel görselleştirme işi, yıllık yüzde 65 düşüşle 226 milyon dolar gelir bildirdi ve geçen yıla göre otomotiv geliri yüzde 135 artışla 294 milyon dolar oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın