Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nvidia Hisseleri İlk Çeyrek Raporu Sonrası Sert Yükseldi

Çip üreticisi Nvidia, ilk çeyrek kazançlarında beklenti üstü rakamlar bildirdi. Rakamlar hisselere olumlu yansıdı. Ayrıntılar geliyor...
Nvidia Hisseleri İlk Çeyrek Raporu Sonrası Sert Yükseldi
HABER GİRİŞ

Ekran kartı ve çip üreticisi Nvidia, 2024 mali yılı için ilk çeyrek kazançlarını bildirdi. Tahminleri aşan rakamlar sonrası Nvidia hisseleri yüzde 25’e yakın artış yaşadı. Nvidia ilk çeyrekte 7,19 milyar dolar gelir elde etti ve 6,52 milyar dolar olan beklentiyi aştı.

Çeyrek için net gelir, önceki yıldaki 1.62 milyar dolara kıyasla 2.04 milyar dolara yükseldi. Nvidia’nın toplam satışları bir yıl önceki 8.29 milyar dolardan yüzde 13 düştü. Mesai sonrası hareketinden önce Nvidia hissesi, çoğunlukla şirketin yapay zeka çipleri pazarındaki lider konumundan kaynaklanan iyimserliğin etkisiyle 2023′te şu ana kadar yüzde 100’e yakın arttı.

Nvidia CEO’su Jensen Huang, şirketin veri merkezi ürünleri için talep artışı gördüğünü söyledi. Veri merkezi grubu, yıllık yüzde 14 artışla 3.9 milyar dolar beklentisine karşın 4.28 milyar dolar satış bildirdi.

Şirket performansın, OpenAI’nin ChatGPT’si gibi üretken yapay zeka uygulamalarını eğitmek ve dağıtmak için Nvidia yongalarını kullanan bulut satıcılarının yanı sıra büyük tüketici internet şirketlerinden gelen GPU yongalarına olan talepten kaynaklandığını söyledi.

Şirketin veri merkezindeki güçlü performansı, AI yongalarının bulut sağlayıcıları ve çok sayıda sunucu çalıştıran diğer şirketler için giderek daha önemli hale geldiğini gösteriyor. Nvidia, PC satışları için grafik kartlarını içeren oyun bölümü geliri, 1,98 milyar dolar beklentisine karşın satışlarda yüzde 38’lik bir düşüşle 2,24 milyar dolara düştü.

GCM Yatırım Banner

Düşüşten daha yavaş bir makroekonomik ortamın yanı sıra, şirketin oyun oynamak için en son GPU’ların artışı sorumlu tutuldu. Otonom araba geliştirmek için çipler ve yazılımlar da dahil olmak üzere Nvidia’nın otomotiv bölümü, yıllık bazda yüzde 114 büyüdü, ancak çeyreklik satışlar 300 milyon doların altında kaldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.