Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

MSB Açıkladı: Tahıl Sevkiyatı Miktarı 1 Milyon Tonu Geçti

Ukrayna'dan tahıl sevkiyatı tüm hızıyla devam ederken Milli Savunma Bakanlığı konuya ilişkin en son verileri açıkladı. İşte detaylar...
MSB Açıkladı: Tahıl Sevkiyatı Miktarı 1 Milyon Tonu Geçti
HABER GİRİŞ

Milli Savunma Bakanlığı (MSB),  tahıl sevkiyatına yönelik açıklama yaptı. Sevkiyatın hızlı ve güvenli bir şekilde devam ettiğini söyledi. Ukrayna limanlarından sevk edilen tahıl miktarının 1 milyon 43 bin 286 ton olduğunu vurguladı.

MSB, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Gutarres’in riyasetinde 22 Temmuz 2022’de imzalanan ” Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi Belgesi”ni hatırlattı. Ukrayna limanlarındaki tahılın sevkiyatının planlandığı gibi devam ettiğine değindi.

Türkiye, Rusya Federasyonu, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler arasında imzalanan anlaşma sonrası İstanbul’da Müşterek Koordinasyon Merkezinin açıldığını belirtti.

1 Ağustos’tan Bu Yana Toplam 103 Gemi Yola Çıktı

MSB, sabah saatlerinde 3 geminin daha sevkiyat için hareket ettiğini söyledi. Ağustos ayının başından bu yana toplam 103 geminin tahıl sevkiyatı için yola çıktığını ifade etti.

103 geminin 57’sinin boş olarak Ukrayna’ya tahıl almaya gittiğini ve 46 geminin ise Ukrayna limanlarından tahıl sevkiyatı için hareket ettiğini aktardı.

GCM Yatırım Banner

Ukrayna Tahıl Sevkiyatında Neler Oldu?

Ukrayna, Rusya’nın işgali nedeniyle ekonomik alanda büyük darbe aldı. Tahıl üretiminde önemli bir yere sahip olan Ukrayna, ürünlerini ihraç edemedi. Hal böyle olunca gıda kriziyle endişesiyle karşı karşıya kalındı.

Sonraki gelişmelerde Türkiye tahıl krizinin çözümü için adım attı ve tahıl koridorunu oluşturdu. Tahıl sevkiyatında ilk gemi ROZANI 1 Ağustos’ta Odesa limanından Lübnan’a gitmek üzere hareket etti.

Son olarak Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar  20 Ağustos tahine kadar 52 geminin tahıl sevkiyatını sağlamak amacıyla yola çıktığını söyledi. Ukrayna limanlarında bulunan tahılın güvenli bir şekilde ülkelere sevki için deniz koridoru oluşturulmasının gerekli hale geldiğini vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.