Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tahıl Sevkiyatı Başlıyor: İlk Gemi Bugün Hareket Ediyor

MSB’den yapılan açıklamaya göre tahıl sevkiyatı için Ukrayna’nın Odesa limanından ilk gemi saat 08.30’da yola çıkıyor. İşte detaylar…
Tahıl Sevkiyatı Başlıyor: İlk Gemi Bugün Hareket Ediyor
Son Güncelleme: 

Haftalardır her gelişmesi yakından takip edilen tahıl sevkiyatında nihayet beklenen adım hayata geçiriliyor.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan (MSB) yapılan açıklamaya göre mısır yüklü RAZONI isimli Sierra Leoene bayraklı kuru yük gemisi, Odesa limanından Lübnan’a gitmek üzere, bu sabah saat 08.30’da hareket edecek.

Açıklamada; 22 Temmuz 2022 tarihinde Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında imzalanan Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi belgesi kapsamında, tahıl sevkiyatı yapılacağı ve bunu takiben diğer gemilerin de belirlenen usuller çerçevesinde intikallerinin planlandığı belirtildi.

Türkiye’nin arabuluculuğunda imzalanan anlaşma sonrasında, 27 Temmuz’da Rusya, Ukrayna, Türkiye ve BM yetkililerinin görev alacağı Müşterek Koordinasyon Merkezi açılmıştı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, açılışta yaptığı konuşmada yoğun temaslar neticesinde kırmızı hat teşkilinin kararlaştırıldığını, genel prensipler üzerinde mutabık kalındığını söyledi.

MANŞET HABER
Ekonomide Devasa Büyüme! Üçüncü Çeyrek Beklentileri Aştı

Müşterek Koordinasyon Merkezi’nin, 23 Temmuz itibarıyla çalışmalarına başladığını, ticari gemilerin kaydını, takibini ve intikalini takip edeceğini belirtti.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise Pazar günü yaptığı açıklamada Ukrayna’dan tahıl taşıyan ilk geminin 1 Ağustos’ta yola çıkacağını duyurdu. Geminin hangi koordinatı izleyeceği, uluslararası karasularına ve Türk kara sularına girdiğinde kimlerin yükleyeceği gibi tüm detayların yer aldığını söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu