Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kalın Duyurdu: Tahıl Gemisi Yarın Yola Çıkacak

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Ukrayna'dan tahıl taşıyan ilk geminin yarın yola çıkabileceğini duyurdu. Detaylar haberde;
Kalın Duyurdu: Tahıl Gemisi Yarın Yola Çıkacak
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Kanal7’de yayınlanan Başkent Kulisi programında konuştu. Ukrayna’nın tahıl sevkiyatı hakkında açıklamalarda bulundu.

Kalın, Ukrayna’dan tahıl taşıyan ilk geminin yarın (1 Ağustos) yola çıkabileceği bilgisini verdi.

Ukrayna tarafıyla sürekli temas halinde olunduğunu paylaştı. Rus makamlarla da temasın sürdüğünü ve görüşmelerin devam ettiğini sözlerine ekledi.

Sevkiyatı yapacak gemilerin Ukrayna’nın Odessa limanından çıkmaya hazır olduğunu aktardı. Kalın’ın ifadesi şöyle:

“Hangi koordinattan nasıl çıkacak, uluslararası karasularına girdiğinde, Türk kara sularına girdiğinde kim yükleyecek gibi detayları var. İlk geminin yarın sabah ihtimali yüksek görünüyor. “

GCM Yatırım Banner

“Esirler Öldürülürse Sevkiyat Sıkışır”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü, İstanbul’da imzalanan tahıl sevkiyatı anlaşmasının ardından askeri çatışmaların şiddetlendiğini hatırlattı. Türkiye’nin de yaşanan gelişmelere göre konumunu belirlediğini ve planını yaptığını söyledi.

Kalın, Ukrayna tarafının “Anlaşmaya onay verdik ama savaş farklı cephelerde şiddetlenirse, esirler öldürülürse sevkiyat sıkışır” şeklinde kaygısının olduğunu paylaştı.

Kalın, “Bütün dünyanın bu anlaşmayı alkışlaması yetmez. Başka alanlarda da desteklemesi gerekir. Tahıl sevkiyatı anlaşması başarıyla sonuçlanırsa barış müzakerelerinin başlaması imkansız değil” şeklinde konuştu.

Savaşı Sonlandırmak için Ukrayna’ya SİHA Satılıyor

Erdoğan’ın Cuma günü düzenleyeceği Soçi ziyaretine de değinerek, Ortak SİHA anlaşması konusunda Putin’in “Ukrayna’ya SİHA veriyorsunuz, bize de versenize, biz de almak isteriz” dediğini aktardı.

Ukrayna’nın nefsi müdafaa hakkını tanıdıklarını ancak bunu savaşı tahrik etmek için değil, bir an önce sonlandırmak için yaptıklarını ifade etti.

“Yunanistan’la Gerilim Peşinde Değiliz”

Konuşmasında Yunanistan ile yaşanan gerilim hakkında açıklama yapan Kalın, “Türkiye egemenlik hakları çerçevesinde kendi karasularında istediği şekilde arama, sondaj çalışmaları yapar” dedi.

Adalar konusunda şöyle konuştu;

“Yunanistan, Adalar üzerinden öyle taleplerde bulunuyor ki; 40 bin kilometrekarelik deniz alanında egemenlik hakkı talep ediyor. Dünyanın hiçbir yerinde olamaz böyle bir şey.”

Kalın, Yunanistan’ın Türkiye aleyhine cephe oluşturarak kendisine jeopolitik ve politik alanlar açmaya çalıştığını savundu.

“Biz Yunanistan’la gerilim peşinde değiliz” diyerek iki devletin bu bölgede birlikte yaşamak zorunda olduğunun altını çizdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.