Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tahıl Koridoru Koordinasyon Merkezi İstanbul’da Açıldı

Anlaşma kapsamında tahıl koridoru koordinasyon merkezi İstanbul’da açıldı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar açıklamalarda bulundu. Ayrıntılar geliyor...
Tahıl Koridoru Koordinasyon Merkezi İstanbul’da Açıldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle, depolarda kalan tahılın ihraç edilmesi için, Karadeniz’de bir tahıl koridoru oluşturulmasına dair anlaşma yapılmıştı. Türkiye’nin arabuluculuğunda imzalanan anlaşma sonrası koordinasyon merkezinin İstanbul’da kurulacağı açıklanmıştı.

Bugün İstanbul’da, Birleşmiş Milletler, Türkiye, Rusya ve Ukrayna’dan yetkililerin görev alacağı Müşterek Koordinasyon Merkezi açıldı. Milli Savunma Üniversitesi’nde gerçekleştirilen açılışta, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar açıklamalarda bulundu.

Bakan Akar açıklamasında birçok görüşmenin yapıldığını ve görüşmelerde kırmızı hat teşkilinin kararlaştırıldığını söyledi. Yoğun temaslar sonucunda, ilk kez 4’lü bir toplantının yapıldığını ve genel prensipler üzerinde mutabık kalındığını ifade etti.

Müşterek Koordinasyon Merkezi’nin , 23 Temmuz itibarıyla çalışmalarına başladığını aktaran Bakan Akar, “Merkez, asker ve sivil olmak üzere Türkiye ile birlikte Rusya, Ukrayna ve BM’den 5’er temsilciden oluşmaktadır. Ticari gemilerin kaydını ve takibini yapacak, ticari gemilerin intikalini takip edecektir.” açıklamasında bulundu.

‘Mayın Temizleme İhtiyacı Bulunmuyor’

Bakan Akar, bu aşamada mayın temizleme ihtiyacının bulunmadığını sözlerine ekledi. İhtiyaç duyulursa işbirliği için çalışılacağını ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Her fırsatta barıştan, huzurdan ve diyalogdan yana olduklarını ifade eden Bakan Akar, “Bir an önce ateşkesin sağlanması ve insani yardımların ulaştırılmasını bekliyoruz. Türkiye olarak her iki ülke ile diyalog halinde olmamızın önemi bir kez daha ortaya çıkmıştır.” ifadelerini kullandı.

Kurulan merkezde görev alan personelin büyük sorumluluk taşıdığını kaydeden Akar, Rusya Federasyonu, Ukrayna, Türkiye ve BM’nin değerli temsilcilerinin, tarihi, insani ve önemli bir misyon üstlendiğini vurguladı.

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın başlamasından bu yana, Ukrayna’nın tahıl ihracatı büyük darbe yedi. Ülkenin limanlarında 20 milyon ton civarı tahılın beklediği tahmin ediliyor. Bu durum küresel gıda krizine dair endişelerin artmasına neden olmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın