Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Akar, Ukrayna’dan Sevkiyatı Yapılan Tahıl Miktarını Açıkladı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ile İstanbul'da bir araya geldi.
Bakan Akar, Ukrayna’dan Sevkiyatı Yapılan Tahıl Miktarını Açıkladı
HABER GİRİŞ

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bugün Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ile İstanbul’da bir araya geldi.

İkili kameraların karşısına geçti ve ortak basın açıklamasında bulundu. Bakan Akar, Ukrayna’dan sevkiyatları gerçekleştirilen tahıllara dair konuştu.

Bakan Akar, bugüne kadar 52 geminin tahıl sevkiyatını sağlamak amacıyla yola çıktığını belirtti ve Tahıl Koordinasyon Merkezi’nin faaliyetlerine devam edeceğini ifade etti.

Rusya ve Ukrayna arasında başlayan savaştan dolayı dünya genelinde enerji ve gıda krizine dair risklerin arttığına dikkat çeken Bakan Akar, Ukrayna limanlarında bulunan 25 milyon tondan fazla tahılın güvenli bir şekilde ülkelere sevki için deniz koridoru oluşturulmasının gerekli hale geldiğini kaydetti.

Türkiye’nin bu kapsamda Rusya ve Ukrayna ile beraber çözümün sağlanmasına yönelik inisiyatif aldığını belirten Akar, başlangıçta ikili olarak başlayan görüşmelerin daha sonra dörtlü olarak yapıldığını ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Bakan Akar, Karadeniz’deki tahıl koridorunun faaliyetlerine dair yaptığı bilgilendirmede, “Şu ana kadar Ukrayna limanlarından 656 bin 349 ton tahıl sevkiyatı gerçekleştirilmiştir ve bu rakamın giderek artacağını değerlendiriyoruz.” açıklamasında bulundu.

Guterres Teşekkür Etti

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antoino Guterres, Türkye’ye tahıldaki öncü rolü için teşekkür etti.

İstanbul’da ve Odessa’da olanların çözümün görünen yüzü olduğunu belirten Guterres, “Burada hükümetin ve özel sektörün iş birliği yapması ve pazarlara ulaştırılması bekleniyor. Daha fazla gübre ürününü Ukrayna ve Rusya’dan çıkarmak çok kritik. Anca böyle fiyatları düşürebiliriz.” diye konuştu.

Guterres, Müşterek Koordinasyon Merkezi’ndeki herkesi tebrik ettiğini belirterek, ‘BM’nin arkanızda olduğunu unutmayın.’ ifadelerini kullandı.

Ukrayna’nın depolarında, Rusya ile başlayan savaş nedeniyle tonlarca tahıl ihraç edilememişti. Bunun sağlanması için Karadeniz’de bir tahıl koridoru oluşturuldu.

Bu koridor için Türkiye’nin arabuluculuğunda, Birleşmiş Milletler, Rusya ve Ukrayna heyetleri anlaşma imzalamıştı. Tahıl koridorundaki son duruma dair bir açıklama da Rusya’dan geldi.

Ukrayna’nın güneydoğusunda Zaporijya’nın Rus kontrolündeki bölümünden, günde ihraç edilen tahıl miktarının günde 7.000 tona çıktığı bildirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın