Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Zaporijya’dan İhraç Edilen Tahıl Günde 7 Bin Tona Çıktı

Ukrayna'nın güneydoğusunda bulunan ve Rusya'nın kontrol ettiği Zaporijya bölgesinden ihraç edilen tahıl miktarı artmaya devam ediyor. Ayrıntılar şu şekilde...
Zaporijya’dan İhraç Edilen Tahıl Günde 7 Bin Tona Çıktı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ukrayna’nın güneydoğu bölgesi Zaporijya’nın Rus kontrolündeki bölümünden, yetkililerin yaptığı açıklamaya göre günde 7.000 tona kadar tahıl ihraç ediliyor.

Ukrayna, dünyanın en büyük buğday ihracatçısı olan Rusya’yı, Şubat ayında başlayan savaştan bu yana ele geçirilen bölgelerden tahıl çalmakla suçluyor. Moskova ise bu iddiaları bunu reddediyor.

Zaporijya’nın Rus kontrolündeki kısmı, demiryoluyla günde 5.000 tona kadar, araçla günde 1.500 ila 2.000 tona kadar tahıl taşıyor. Açıklama bölgedeki Rus yönetiminin başkanı Yevgeny Balitsky tarafından yapılırken, ihracatın nereye gittiğini söylemedi.

Tahıl Arzı Ek Limanlarla Artacak

Azak Denizi’nde Rusya tarafından kontrol edilen Berdyansk limanından yakında tahıl ihracatı başlayacağını ve bunun olması ile beraber arzın artması gerektiğini sözlerine ekledi.

Balitsky, “Sorun çözülmek üzere ve Türkiye’ye kuru yük yüklemeye de başlayacağız. Çiftçiler tahıllarını Türkiye, Suudi Arabistan, Orta Doğu ve Mısır’daki pazarlara satabilecekler.” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

Geçtiğimiz ay Balitsky, Zaporijya’nın Rus kontrolündeki bölümünün Irak, İran ve Suudi Arabistan’a tahıl satmak için anlaşmalara vardığını söyledi. Rusya ile Ukrayna arasında çıkan savaş, bölgede tonlarca tahılın atıl durumda kalmasına neden oldu.

Ukrayna dünyanın en büyük tahıl ihracatçısı ülkelerinden biri konumunda. Buradaki tahılın ihraç edilmesi için Türkiye’nin arabuluculuğunda, Birleşmiş Milletler ile Rusya ve Ukrayna’nın da katılımıyla, Karadeniz’de tahıl koridoru oluşturulması anlaşması imzalanmıştı.

Milli Savunma Bakanlığı geçtiğimiz günlerde tahıl koridorundaki son duruma dair yaptığı açıklamasında, Ukrayna’dan toplamda 17 günde 622 bin tondan fazla sevkiyatın gerçekleştiğini duyurmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.