Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

MSB 1 Ağustos’tan Günümüze Tahıl Sevkiyatı Gelişmelerini Verdi

Milli Savunma Bakanlığı tahıl koridorunun uygulamaya geçtiği günden bugüne kadar gerçekleşen sevkiyatlara ilişkin açıklamalarda bulundu.
MSB 1 Ağustos’tan Günümüze Tahıl Sevkiyatı Gelişmelerini Verdi
HABER GİRİŞ

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) tahıl koridoru kapsamında Ukrayna’dan toplamda 17 günde 622 bin tondan fazla tahıl sevkiyatı gerçekleştiğini duyurdu.

Duyuruda, Ukrayna limanlarından çıkan veya Ukrayna limanlarına giden her geminin İstanbul’un kuzeyinde kapsamlı bir denetimden geçtiği vurgulandı. 1 Ağustos’tan bu yana toplam 43 geminin tahıl sevkiyatı için seyre çıktığı iletilirken, bunların 25’inin Ukrayna limanlarından çıkış yaptığı bildirildi.

MSB, 18 geminin ise tahıl sevkiyatı için Ukrayna limanlarına gittiğini ve şu ana kadar Ukrayna limanlarından 622 bin tondan fazla tahıl sevkiyatı gerçekleştiğinin altını çizdi.

17 Günde Tahıl Koridoru

Türkiye’nin yoğun uğraşları sonucu tahıl krizinin çözümü için ilk adım 22 Temmuz’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde Ukrayna ve Birleşmiş Milletler arasında imzalanan anlaşma ile neticelenmişti.

Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi Belgesi ile imzalanan anlaşmanın tahıl sevkiyatını planlayacak olan Müşterek Koordinasyon Merkezi’nin (MKM) İstanbul’da 27 Temmuz’da açıldığı hatırlatıldı.

GCM Yatırım Banner

İnsani bir görev için çalıştığı belirtilen MKM’nin koordinasyonunda, tahıl gemilerinin yoğun çalışmalarla sevkiyatlarının aralıksız sürdürüldüğüne dikkat çekildi.

Anlaşma sonrası sevkiyata başlayan ilk geminin 1 Ağustos 2022’de Ukrayna’nın Odessa Limanı’ndan hareket ettiği iletilen konuşmada, bunun Sierra Leone bayraklı RAZONI isimli gemi olduğu anımsatıldı.

RAZONI isimli geminin Lübnan’a gitmek üzere 27 bin ton mısır ile İstanbul’un kuzeyine geldiği, Müşterek Koordinasyon Merkezinin denetiminin ardından seyrine devam ettiği belirtildi.

MSB’nin bugünkü duyurusunda RAZONI isimli gemiyi NAVISTAR, ROJEN, POLARNET, MUSTAFA NECATİ, STAR HELENA, GLORY, RIVA WIND, SACURA, ARIZONA, OCEAN LION, RAHMİ YAĞCI gibi gemiler takip ettiği yer aldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın