Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tahıl Koridorunun İlk Gemisi Bu Akşam Demir Atacak!

Ukrayna’dan yola çıkan ilk gemi deniz koşulları nedeniyle belirlenen limana beklenenden geç varacağı söylenerek detaylar hakkında bilgi verildi.
Tahıl Koridorunun İlk Gemisi Bu Akşam Demir Atacak!
Yorum

Rusya, Ukrayna, Birleşmiş Milletler ve Türkiye tarafından tahıl koridoru anlaşmasının imzalanmasının ardından dün yola çıkan Razoni isimli yük gemisinin bu gece İstanbul’da olacağı açıklandı.

Müşterek Koordinasyon Merkezi Koordinatörü Tuğamiral Özcan Altunbulak, Milli Savunma Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada uygulanan prosedürler ve bundan sonraki planlardan bahsetti.

Altunbulak küresel tahıl krizinin çözümüne yardımcı olmak maksadıyla, Ukrayna’dan ihraç edilecek tahıl, gübre ve benzeri gıda ürünlerinin Odesa, Çernomorsk ve Yuzni limanlarından emniyetle denizden nakliyatının Girişim Belgesine uygun olarak icra edilmesini sağlayacaklarını söyledi.

Razoni 27 Bin Ton Mısır ile Bu Akşam Türkiye’de!

Koordinatör Müşterek Koordinasyon Merkezi’nin ticari gemilerin kaydını ve takibini yaparak bu gemilerin Ukrayna limanlarına giriş çıkış planını oluşturacağını aktardı.

Merkezin, Türkiye’de belirlenecek bir limandan Ukrayna’ya giden ve gelen gemilerin denetimini yapacağı ve bunu çeşitli yollar ile intikallerinin teknik olarak takip edileceği iletildi.

Tuğamiral Özcan Altunbulak dün Sierra Leon bayraklı 27 bin ton mısır taşıyan kuru yük gemisinin Lübnan’a gitmek üzere Ukrayna’nın Odessa limanından ayrıldığını söyledi.

Bu geminin faaliyetinin planlama safhasından itibaren merkez tarafından takip edildiğini açıkladı.

Geminin izleyeceği rota, takip ettiği insani koridor, olabilecek ihtiyaçların denetimine ilişkin detaylı hususların merkez tarafından belirlenen kurallarla uygulandığı kaydedildi.

Gemi 4 Ülkenin Oluşturduğu Heyet Kararı ile İlerleyecek!

Altunbulak açıklamasında, Ukrayna’nın üç limanından tahıl ve benzeri gıda maddelerini çıkarabilecek gemilerin hazırlıklarının ve planlamasının devam ettiğini ifade etti.

Daha önce gelmesi beklenen Razoni isimli geminin, deniz koşulları nedeniyle bu gece yarısı İstanbul’da belirlenen limanda olacağını vurgulayan Altunbulak, gerekli işlemlerin yapılacağını bildirdi.

Türkiye, Rusya Federasyonu, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler temsilcilerinden oluşan bir heyetle gelen gemiye denetimin yapılacağı ve denetleme neticesine göre geminin yoluna devam edeceği söylendi.

Koordinatör Altunbulak açıklamasında; “Dünyanın gözünün burada ortaya koyacağımız kolektif çalışmalarda olduğunu, görevimizin sorumluluğumuzun büyük olduğunu, tarihi ve insani bir misyon üstlenmiş olduğumuzun bilinciyle merkezde görevimize ve uyumlu çalışmaya şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu