Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Michael Burry Silikon Vadisi Bankası’nın İflasını Yorumladı

Kriz kahini Burry, ABD'li bankaların iflaslarının kibirli ve açgözlü kişilerin aldığı riskler sonrasındaki başarısızlıklar olduğunu savundu. İşte detaylar;
Michael Burry Silikon Vadisi Bankası’nın İflasını Yorumladı
HABER GİRİŞ

ABD’de art arda gelen banka iflaslarını, 2008’deki global krizini de öngören Amerikalı yatırımcı Michael Burry değerlendirdi. Piyasalarda oynaklığa sebep olan Silikon Vadisi Bankası (SVB) krizini yorumlayan Burry, krizin çok hızlı bir şekilde çözülebileceğini savundu.

Amerikan bankacılık sektöründe yaşanılan büyük krizin kısa ömürlü olabileceğini belirten Burry, durumun ekonomiye büyük bir tehdit oluşturmayacağını kaydetti.

ABD Başkanı Joe Biden, bankalardan gelen iflas duyurularının ardında açıklamalarda bulunmuş ve Amerikan bankacılık sisteminin güvenli olduğunu ileri sürmüştü.

Gerçek Bir Tehlike Yok

Burry bankaların iflasını yorumlayarak, “Kibir ve açgözlülükle dolu insanların aptalca riskler aldıklarını ve başarısız olduklarını.” ifade etti. Sonrasında ise bankaların, hükümeti para basarak onları kurtarmaya zorladığına dair fikrini sundu.

2008 mali krizinden bu yana ABD’deki en büyük banka iflası finansman sektöründe büyük dalgalanmalara sebep oldu. Burry, yaşanılan durumda gerçek bir tehlike görmediğini vurguladı.

GCM Yatırım Banner

ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC), Cuma günü iflasını açıklayan SVB İngiltere’ye kayyum atamıştı. SVB’nin iflasının ardından FDIC dün sabah mevduat sahiplerini korumak için ABD’li Signature Bank’a da kayyum atadığını duyurmuştu.

Dün yaptığı açıklamada banka yöneticilerinin kovulacağına işaret eden Biden, yatırımcıları da korumayacaklarını ve yatırımcıların para kaybedeceğine dikkat çekmişti.

Biden, “Bilerek risk aldılar ve risk karşılığını alamayınca eksperleri paralarını kaybediyor. Kapitalizm böyle işliyor.” demişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.