Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD İflaslarında Hükümet Yatırımcı ve Bankaları Korumayacak!

ABD'de peş peşe gelen banka iflaslarının ardından Joe Biden, Amerikan bankacılık sisteminin güvenli olduğunu savundu. Detaylar haberin içerisinde;
ABD İflaslarında Hükümet Yatırımcı ve Bankaları Korumayacak!
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC), Cuma günü iflasını açıklayan Silikon Vadisi Bankası (SVB) İngiltere’ye kayyum atamıştı. Bunun üzerine bu sabah FDIC, mevduat sahiplerini korumak için ABD’li Signature Bank’a da kayyum atadı.

ABD Başkanı Joe Biden dün akşam bu durumun bir daha yaşanmaması için bankaların denetimini ve düzenlemesini güçlendirmeye yönelik çalıştıklarını kaydetmişti. Ekonomik toparlanmayı korumak için esnek bankacılık sisteminin nasıl devam ettirileceğine dair açıklamalarda bulunacağını bildirmişti.

Biden bugün yaptığı açıklamada Amerikan bankacılık sisteminin güvende olduğunun altını çizdi. Yönetiminin, SVB çöküşünü durdurmak için nasıl harekete geçtiğine dair bilgi verdi.

Bankalardaki Mevduatlar Güvende

ABD’deki bankacılık sisteminin güvenli olduğuna dair vatandaşa güvence verdi. Mevduatların güvende olduğunu vurgulayan Biden, “Ayrıca sizi temin ederim ki bununla yetinmeyeceğiz. Bunların dışında ne gerekiyorsa yapacağız.” dedi.

Banka yöneticilerinin kovulacağını belirten Biden, yatırımcıların da para kaybedeceğine dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Biden açıklamasında, “Bilerek risk aldılar ve risk karşılığını alamayınca eksperleri paralarını kaybediyor. Kapitalizm böyle işliyor.” ifadelerini kullandı.

2008 mali krizinden bu yana ABD’deki en büyük banka iflasının ardından Biden, finans sektöründe yeni düzenlemeler için söz verdi.

ABD’li Ekonomi Ekibi Hafta Sonu Boyunca Çalıştı

Bu krizin tekrarını önlemek için çıkarılan Dodd Frank yasasına işaret ederek, yasanın bir kısmının eski başkan Donald Trump yönetimindeki Cumhuriyetçiler tarafından geri alındığını kaydetti.

Banka kurallarının güçlendirileceğinin altını çizerek, daha katı yeni kuralların geçirilmesini zorlaştırabilecek bölünmüş bir Kongre ile karşı karşıya olunduğunu aktardı.

Ancak Reuters’ın haberinde, hem Cumhuriyetçiler hem de Demokratların Silikon Vadisi’nin banka yöneticilerini benzer şekilde eleştirdiği yer aldı.

Ülkedeki ekonomi ekibinin, iflasını açıklayan her iki bankadaki mevduatları garanti altına alınması ve bankaların acil durum fonlarına erişimini sağlamak için yeni bir tesis kurulması konusunda çalıştığı kaydedildi.

Ekibin bunlara ek olarak bankaların acil durumlarda Federal Rezerv’den borç almasını kolaylaştırmayı içeren önlemler üzerinde hafta sonu boyunca düzenleyicilerle birlikte çalıştığı da belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.