Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Bir Banka Daha İflas Etti! Domino Etkisi Başladı mı?

Amerikan finans sektöründe kara bulutlar artıyor. SVB’nin ardından Signature Bank da iflas etti. Detaylar haberde...
ABD’de Bir Banka Daha İflas Etti! Domino Etkisi Başladı mı?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

Finans dünyası, hafta sonu boyunca ABD’nin en büyük on altıncı bankasının batış haberiyle çalkalandı. Silicon Valley Bank’ın (SVB) iflası ve ABD otoriteleri tarafından kayyum atanması birçok start-up şirketin çalışanlarının maaşlarını ödeyemeyeceği anlamına gelirken, finansal sektörde endişeler arttı.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen SVB’yi kurtarmayacaklarını ancak krizin diğer bankalara sıçramaması için çalıştıklarını söyledi.

Fakat daha saatler geçmeden bankacılık sektöründe korkulan domino etkisinin ilk işareti görüldü. SVB’nin ardından bir ABD bankasının daha iflas ettiği bildirildi.

Signature Bank’a da Kayyum Atandı

New York Finansal Hizmetler Departmanı’na (DFS) dayandırılan habere göre ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) mevduat sahiplerini korumak için Signature Bank’a kayyum atadı.

Signature Bank’ın, 31 Aralık 2022 itibarıyla ortalama 110,4 milyar dolarlık varlığı ve ortalama 88,6 milyar dolarlık mevduatı olduğu biliniyor.

GCM Yatırım Banner

Silikon Vadisi Bankası’ndaki sıkıntılar son aylarda kendini göstermeye başlamıştı. Banka, geçen hafta içinde bulunduğu krizden çıkabilmek için iflasını duyurdu.

Toplam aktiflerinin 209 milyar dolar olduğu bilinirken, inovasyon sektörünün finans ortağı olarak tanımlanan bankanın çöküşü, 2008 mali krizinden bu yana görülen en büyük buhranın habercisi olarak nitelendiriliyor.

Biden’dan Bankacılık Sektörünü Rahatlatacak Açıklamalar

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter/Joe Biden

ABD Başkanı Joe Biden, iki bankanın birden iflas etmesinin ardından bankacılık sistemine güveni artırmaya yönelik çalışmalar hakkında açıklama yaptı.

Biden, işletmeleri ve çalışanları koruyan bir çözüme ulaşılmasından dolayı memnun olduklarını söyleyerek, benzer sorunların yaşanmaması için neler yapılabileceğini anlattı.

Bu durumun bir daha yaşanmaması için bankaların denetimini ve düzenlemesini güçlendirmeye yönelik çabaların sürdürülmesi yönünde kararlı olduğunu, ekonomik toparlanmayı korumak için esnek bankacılık sistemini nasıl devam ettireceklerine dair yeni açıklamalarda bulunacağını dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın